A jak Právo upozornila krajská epidemioložka Alena Dvořáková, prokázalo se, že tento neviditelný zlosyn představuje větší riziko pro střední a mladší generaci.

Platí to i pro Vysočinu: ze tří osob, prokazatelně zemřelých v důsledku napadení zmiňovaným virem, patřili hned dva do kategorie čtyřicátníků.

Virus dál koluje populací

„Nerada bych strašila, ale bylo zjištěno, že tento virus v populaci koluje. Zájem zdravých lidí o očkování proti chřipce je přitom malý, nyní snad ještě menší než dřív. Pandemický virus přitom napadá hlavně střední a mladší generaci, protože ta starší se s ním již v 70. letech  setkala a nějaké protilátky v sobě má,“ upozornila lékařka.

Jak dodala, virus H1N1 je zrádný zejména tím, že často způsobuje komplikace. V minulé chřipkové sezóně, tj od podzimu 2009 do jara letošního roku, skončilo v kraji Vysočina právě v nemocnici 73 lidí. Výše uvedený 18letý student je prvním případem sezóny nadcházející.

Epidemiologové mají proti sezónním chřipkám několik druhů vakcín, mezi nimi i novou vakcínu s krátkou jehlou, která se aplikuje pouze do kůže. Lidé se mohou nechat očkovat u svých praktických lékařů nebo v očkovacích centrech. „Všechny vakcíny dostupné na trhu na obranu proti pandemickému viru pamatují,“ zdůraznila Alena Dvořáková

Při chřipkových epidemiích v Česku onemocní až třetina populace. Na chřipku nebo její následky zemře ročně až 2500 lidí.