V roce 2013 skončí druhé funkční období současného prezidenta Václava Klause. Podle Ústavy nemůže potřetí kandidovat. Hlavu státu nyní volí parlament, vládní strany i opoziční ČSSD ale občanům na rok 2013 slibují přímou volbu. V politických kuloárech i médiích se už začalo spekulovat o tom, kdo by Klause mohl nahradit - padlo přitom rovněž jméno Schwarzenberga, který se těší velkému respektu ve veřejnosti.

"Nevidím důvod, proč bych měl za současných podmínek kandidovat. Byl jsem na Hradě dva a půl roku, takže vidím možnosti i nemožnosti postavení hlavy státu. A jak jsem pozoroval poslední volbu, to handrkování a kšeftování o hlasy, tak to se mi nezdá moc hezký. Kdyby byla přímá volba, tak bych o tom uvažoval, ale toto se mi hrubě nelíbí a musel bych mít závažné důvody, abych se o prezidentství ucházel. Doufám, že tedy najdeme několik důstojných kandidátů," řekl Respektu Schwarzenberg, který byl počátkem 90. let kancléřem tehdejšího československého prezidenta Václava Havla.

"Uvidíme, jaká bude situace za dva roky. Protože jsem se učil jezdit na koni, tak vím, že člověk rovnou nesmí pomýšlet na to, jak přeskočit překážku, nýbrž nejdříve se naučit držet v sedle, pak zdolat běžnou překážku a teprve pak se můžu soustředit na Taxis," řekl dále Schwarzenberg k možnosti své prezidentské kandidatury v roce 2013.

Schwarzenberg, který v prosinci oslaví 73. narozeniny, je od letošního července prvním místopředsedou vlády a ministrem zahraničí. V čele české diplomacie stál již ve vládě premiéra Mirka Topolánka (ODS) od ledna 2007 do května 2009. Od letošního května je rovněž poslancem za TOP 09.