Dohnal se proti rozhodnutí může odvolat, pak by se případem zabýval Nejvyšší soud. Šéf NKÚ ani jeho právní zástupce na pátečním jednání nebyli přítomni. Jde o žalobu dvou členů kolegia úřadu Jana Vedrala a Jiřího Kalivody, kteří si stěžovali na to, že Dohnal svými výroky z letošního ledna údajně poškodil dobré jméno úřadu.

Týdeník Respekt zveřejnil článek s názvem Atentát na NKÚ, v němž se zabýval obviněními na Dohnalovu adresu. Respekt napsal, že za tlakem na Dohnala a NKÚ je dohoda ODSČSSD o rozdělení vlivu na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a NKÚ.

Dohnal pak dva týdny poté řekl v rozhovoru pro Respekt, že politické strany v některých případech ovlivňují práci NKÚ a vynucují si nominaci svých členů do vedení této instituce. O některých členech kolegia řekl, že mají sklon ovlivňovat kontrolní plán.

 

Někteří členové kolegia spojení s politickou skupinou měli tendenci ovlivnit plán kontrolní činnosti, aby se některé věci nekontrolovaly. I když neargumentovali politickými důvodyFrantišek Dohnal

 

"Někteří členové kolegia spojení s politickou skupinou měli tendenci ovlivnit plán kontrolní činnosti, aby se některé věci nekontrolovaly. I když neargumentovali politickými důvody," řekl Dohnal. Výsledkem podle něj bylo, že úřad se jedné kontrolní akci vyhnul.

Dohnal vede již od loňského jara spor s poslanci ze sněmovního kontrolního výboru o údajné plýtvání penězi úřadu. Případem se nyní zabývá soud. Státní zástupce mu klade za vinu, že od nástupu do funkce využíval nepřiměřeně luxusní byty, a tím způsobil státu škodu minimálně 1,1 miliónu korun. Dohnal obvinění z porušení povinnosti při správě cizího majetku odmítá a tvrdí, že za jeho obviněním stojí snaha vytvořit na něj psychický nátlak, aby odstoupil z funkce.