Informaci přinesla ČT, vzápětí potvrdila také mluvčí resortu spravedlnosti Tereza Palečková. Kučera sdělil v úterý Právu, že proti rozhodnutí podá rozklad.

V září pražský vrchní soud nepravomocně uznal Kučeru vinným z toho, že se snažil ovlivňovat vyšetřování údajné korupční kauzy bývalého vicepremiéra a někdejšího šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka.

Ke kárnému řízení jej dohnala jeho nadřízená předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová. Kučera se proti verdiktu odvolal.

"Zproštění výkonu funkce potrvá do pravomocného skončení kárného řízení," uvedla Palečková s tím, že ministr jednal na návrh Brožové. Kučera může proti rozhodnutí podat námitky, ty však nemají odkladný účinek.

Důvodem kárné žaloby Brožové na jejího podřízeného byly tři Kučerovy schůzky s ostravskou krajskou státní zástupkyní Zlatuší Andělovou v únoru a květnu 2007, kterých se účastnil také exministr spravedlnosti Pavel Němec a ve dvou případech nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Na setkáních se Kučera podle Brožové údajně ptal na informace o policejním vyšetřování Čunka a požadoval po Andělové, aby protáhla přípravné řízení. Na třetí schůzce prý uvedl, že kvůli hrozbě pádu vlády "nezávislost rozhodování musí jít stranou politickým zájmům".

Kauza justiční mafie

Podle tisku se Kučera opakovaně setkal se Zlatuší Andělovou, šéfkou státních zástupců, kteří měli kauzu na starosti, a naznačoval, že by bylo možné vyšetřování zdržet. Na jednom ze setkání údajně pronesl větu: "Nezávislost justice musí jít stranou, když hrozí pád vlády." Kučera ale tvrdí, že nic takového neřekl.

Kučera patřil mezi lidi, kteří po bývalé nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové požadovali omluvu za to, že je v souvislosti s vyšetřováním Čunkovy kauzy označila za justiční mafii. Krajský soud v Praze zatím jeho požadavek na omluvu dvakrát odmítl.

Pražský vrchní soud začátkem září Kučeru zbavil funkce soudce. Uznal ho vinným z ovlivňování vyšetřování údajné korupční kauzy bývalého vicepremiéra a exšéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka. Kárnou žalobu na Kučeru podala jeho nadřízená, šéfka NS Iva Brožová. Rozhodnutí je ale nepravomocné, Kučera trvá na své nevinně a proti verdiktu se odvolal.

Odvolání má odkladný účinek. Případ připadl kárnému senátu Nejvyššího soudu. Podle Brožové i Kučery by mohl stihnout kauzu projednat ještě před tím, než na konci letošního roku bude muset Kučera kvůli věku v justici skončit. Pokud by se pravomocný rozsudek nestihl vynést, řízení by bylo zastaveno.

 Zdroj: ČTK