„To hlasování bylo tak těsné, že se komise rozhodla, že nikoho jednoznačně ministrovi nedoporučí. Bude to tak, že si pan ministr oba finalisty pozve osobně a bude s nimi mluvit,“ sdělil Novinkám mluvčí ministerstva kultury Stanislav Brunclík.

Do úzkého výběru uchazečů o post ředitele NTM postoupili jen tři z 18 kandidátů. Jejich jména neměl mluvčí momentálně k dispozici, Novinkám jen potvrdil, že k Besserovi na pohovor půjde i dosavadní náměstek ředitele Národního muzea Karel Ksandr.

Ten podle informací Novinek byl také jediným kandidátem, který měl splňovat předem daná kritéria.

Čtěte také: Výběr šéfa technického muzea provázejí podivné okolnosti

Na ty si účastníci konkurzu stěžovali. Jeden z nich například tvrdil, že věci, na něž byl tázán, mohl znát jen zaměstnanec muzea. Kromě toho se mu nelíbilo, že nebyl k dispozici seznam 18 uchazečů, ani jména členů komise. Pochybnosti vzbudil také fakt, že kandidáty vyřazovali úředníci ministerstva, nikoli celá komise.

„Bylo to několikakolové, pravidla byla zveřejněná na začátku a podle nich to potom běželo. Z logiky věci vyplývá, že když máte 18 uchazečů, tak tam musíte mít nějaký předvýběr,“ vysvětlil Brunclík.

„Ono už to tak v životě bývá, že neúspěšní kandidáti si občas stěžují,“ dodal ke stížnostem některých kandidátů Brunclík.