Ministr proto připravuje alespoň vyhlášku rozšiřující takzvané kmeny vzdělávání. Zároveň také pracuje na zákonu, který by zrušil smlouvy nutící mladé lékaře pracovat pět let po atestaci v nemocnici, kde absolvovali specializační vzdělávání.

 

Jestliže někde bude malé množství personálu a bude opravdu výkon toho oddělení tak špatný a tak rizikový, tak potom bude muset být to oddělení dočasně zavřeno...ministr zdravotnictví Leoš Heger

 

"Jestliže někde bude malé množství personálu a bude opravdu výkon toho oddělení tak špatný a tak rizikový, tak potom bude muset být to oddělení dočasně zavřeno a lékaři soustředěni do dalších nemocnic, aby ta péče byla poskytována efektivněji," odpověděl ministr na dotazy novinářů, co se stane, pokud mladí lékaři opravdu začnou ve velkém odcházet do zahraničí, jak tvrdí.

 Lékaři se nechtějí nemocnicím upisovat

Lékařský odborový klub (LOK) totiž vyzval lékaře, aby na konci roku podali hromadné výpovědi. K výzvě se dosud přihlásilo 3600 ze 16 000 nemocničních lékařů, další se přidávají. Takovou krizovou situaci by však podle Hegera museli řešit manažeři nemocnic nebo kraje.

Lékařům se například nelíbí, že přípravu na atestaci si buď hradí sami, nebo podepíšou s nemocnicí dohodu, že dalších pět let po atestaci pro ni budou pracovat. Právě tuto stabilizační smlouvu by chtěl Heger zrušit.

Profesor Pavel Pafko

Profesor Pavel Pafko

FOTO: Petr Horník, Právo

Ministerstvo zdravotnictví chce také do konce roku vydat vyhlášku, která rozšíří dosavadní počet deseti vzdělávacích kmenů na 16. Lékaři některých oborů totiž svůj kmen dosud neměli, a tak se dva roky vzdělávali v jiném kmeni. Ve specializačním vzdělávání tak například přibude urologie, ortopedie nebo neurologie.

Lékařská obec stárne, upozornil prof. Pafko

Před složením atestace mají lékaři v nemocnici malý příjem. Plat před atestací je 18 000 korun za plný úvazek, nemocnice dávají třeba desetinový, tomu odpovídá plat. Lékaři přitom jsou v nemocnici celou pracovní dobu. Podle České lékařské komory zneužívají nemocnice mladé lékaře jako levnou pracovní sílu.

"Mzdy českých lékařů jsou hanebné," podpořil mladé lékaře také přednosta III. chirurgické kliniky v Motole profesor Pavel Pafko. Zároveň upozornil, že jen v České chirurgické společnosti, která čítá 1500 členů, je 51 procent lékařů starších padesáti let.