"Celodenní skipas vyjde do pátku na 150 korun, potom zaváděcí ceny zřejmě změníme. Jak, to si nyní netroufám odhadnout," sdělil Petr Hynek, jednatel janskolázeňské společnosti Mega plus, kde celodenní permanentka pro dospělou osobu ve vedlejší sezóně stojí 300, když v hlavní přijde na 420 korun.

Lyžovat se bude také o víkendu, ačkoli počasí, které v úterý vyhnalo na sluncem zalité Černé hoře rtuť teploměru k neuvěřitelným dvaceti stupňům, tomu příliš nenasvědčovalo. "Chodili jsme v tričkách s krátkým rukávem. Druhý den se už citelně ochladilo, takže jsme mohli opět pustit sněhová děla," přiblížil nezvyklé teplotní kotrmelce Hynek.

Sjezdovku Anděl patřící k nejdelším v Krkonoších se podařilo zasněžit vrstvou technického sněhu od dvaceti centimetrů místy do skoro půl metru. "Děla stále běží. Sněhu do víkendu určitě přibude. Lyžaři se proto nemusejí obávat holých míst," podotkl Hynek.

Loni se začalo v Krkonoších prvně lyžovat 15. listopadu na Horních Mísečkách, kde však museli vleky kvůli náhlému oteplení po třech mokrých dnes zastavit. Sezóna se naplno rozjela až 12. prosince v Janských Lázních, když krátce poté zahájily činnost vleky ve Špindlerově Mlýně. "Lyžovat ve Špindlu se letos začne v pátek 12. prosince, kdy zprovozníme dolní úsek černé sjezdovky," poznamenal Jiří Beran ředitel špindlerovského Skiareálu, kde celodenní skipas nyní vyjde na 250 korun.

Možnost první lyžovačky ve středu využila v Janských Lázních zhruba třicítka lyžařů. "Počasí je opravdu špica. Jsem rád, že jsem stihl první sníh. Ani není poznat, že je umělý," pochvaloval si den na prosluněném svahu jeden z prvních letošních lyžařů.

Start lyžařské sezóny zatím kvůli sněhovému deficitu oddalují v Peci pod Sněžkou, kde přesto běží sněhová děla. "Konkurence nespí. My ještě chvíli počkáme, až přibude víc přírodního sněhu. Nenecháme se jen tak vybláznit, aby lyžaři nakonec vydřeli sjezdovky na trávu a potom nebylo na čem lyžovat," sarkasticky poznamenal ředitel Společnosti SKI Pec František Vambera.