"Byli dva vlivní politikové, říkal jsem jim už za hrzánských časů sám pro sebe Hugo a Boss. Bez rozlišení, kdo je kdo. Jeden byl modrý, druhý oranžový; Mirek Topolánek a Jiří Paroubek," píše Fischer v knize.

Poté co Paroubkova ČSSD vyvolala na jaře 2009 pád středopravé koaliční vlády, to byl právě tehdejší předseda ODS Topolánek, který Fischerovi zatelefonoval do Irska s nabídkou práce premiéra. Tehdejší šéf Českého statistického úřadu si jako podmínku kladl návrat k této práci, nyní je viceprezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD).

Někdy jsem na ně křičel, vzpomíná Fischer

Už při sestavování úřednického kabinetu prý Paroubek s Topolánkem jednali "v dojemné shodě", když se snažili na vlivné vládní posty prosadit své kandidáty. "Já zase přicházel s vlastními návrhy. Občas jsme se přeli, někdy jsem na ně dokonce v telefonu křičel," popisuje složitá jednání o vznikající vládě Fischer.

Jiří Paroubek s Mirkem Topolánkem.

Jiří Paroubek s Mirkem Topolánkem

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Rozumně se podle něj v té době z klíčových politiků choval jenom prezident Václav Klaus, který prý dal jen najevo, že vzhledem k českému předsednictví v EU nelze vládu skládat donekonečna.

Hugo a Boss - soupeři a spojenci zároveň

Předsedové dvou největších stran na Fischera prý také společně tlačili v otázce nového českého eurokomisaře, když toto místo nabídli jemu samotnému.

"Přijal jsem pozvání Paroubka s Topolánkem a dorazil za nimi na utajené místo. Šlo o jakýsi penzion na předměstí Prahy a setkali jsme se tam mezi šesti očima. Nehodlám prozradit, kde to je, nebylo by to gentlemanské. Nevím, jestli tam ti dva chodí dál, ovšem vyznali se tam moc dobře; soupeři a spojenci zároveň," popisuje atmosféru tehdejšího politického jednání mezi šesti očima expremiér Fischer. Eurokomisařem se nakonec stal diplomat Štefan Füle.

Topolánek mne neodpustitelně urazil

Topolánkův politický odchod uspíšily nešťastné výroky v diskusi s redaktory magazínu Lui o židech a homosexuálech. I přes následné omluvy jej nakonec spolustraníci vyzvali k odchodu a v čele ODS jej nahradil nynější premiér Petr Nečas.

"Topol spojil mé židovství s jakýmsi uhejbáctvím, což se mě děsivě dotklo. Pokud by se mě někdo ptal, zda je ten výrok antisemitský, rasistický, tak samozřejmě je. Nad tím se nedá spekulovat," uvádí ke kauze v nové knize Fischer. Topolánek jej prý urazil neodpustitelným způsobem. "Já mu své rozhřešení v této knize nedám. Stojím si za svým a neustoupím ani o milimetr," doplnil expremiér.

Topolánka si prý ovšem pamatuje i jako politika, který nebyl "vašnosta". "Měl v sobě emoce, bylo v něm hodně života, nechoval se přezíravě, na schůzích vlády nepodal ruku jen ministrům, ale všem přítomným bez rozdílu. Dlouho mě to všechno na něm oslovovalo," napsal Fischer.