Ministerstvo spravedlnosti předpokládá, že vláda Veseckou odvolá a stanoví dvouměsíční lhůtu pro její odchod. Zároveň navrhne jako jejího nástupce Zemana.

Pospíšil dal už dříve najevo, že konec roku je hraniční termín pro odchod nejvyšší státní zástupkyně, jejíž pozici zpochybnily soudní pře a spekulace o jejím spojení s členy takzvané justiční mafie. Podle informací ČTK by vláda Veseckou tuto středu měla definitivně odvolat. O přesném datu jejího odchodu budou ministři ještě jednat. Nejzazší termín ale zřejmě bude dva měsíce od rozhodnutí vlády.

Pospíšilovi, který do funkce prosazuje Zemana, by vyhovovalo, aby se výměna nejvyššího státního zástupce odehrála na přelomu roku. Tehdy totiž Zeman ukončí své angažmá v instituci EU a bude se moci úřadu ujmout. Podle informací médií se Zemanem minulý týden jednali Pospíšil a ministr vnitra Radek John (VV).

Vládní Věci veřejné původně požadovaly, aby Vesecká funkci opustila už před senátními a komunálními volbami. Rychlé rozhodnutí o nejvyšší státní zástupkyni si přeje i TOP 09. Pospíšil ale chtěl mít před odvoláním Vesecké jasno v tom, kdo ji nahradí a kdy se bude moci funkce ujmout.

Předchozí nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová označila Veseckou na sklonku roku 2007 v souvislosti s kauzou někdejšího šéfa lidovců Jiřího Čunka za členku zákulisní justiční mafie, která se snaží plně ovládnout justici, aby sloužila zájmu vládnoucí garnitury. Vesecká za to Benešovou zažalovala, Krajský soud v Praze však opakovaně rozhodl o tom, že se jí Benešová nemusí omlouvat. Rozsudek zatím není pravomocný.