Starosta Prahy 1 Filip Dvořák (ODS) přišel s novou nabídkou, jak své straně zachovat v centru Prahy moc a s ní patrně nechat zavřené některé kostlivce ve skříních. Přestože byl zvolen, mandátu by se zřekl.

„Výsledky voleb potvrdily jak podporu pro ODS v Praze 1, tak pro mne i (místostarostu) Michala Valentu. Přesto jsme v zájmu vzniku pravicové koalice připraveni zříci se svých mandátů v zastupitelstvu Prahy 1,“ oznámil Dvořák.

Informace Práva z TOP 09 v Praze 1, která zde volby vyhrála, nasvědčují tomu, že nabídka ODS se posuzuje jako akt zoufalství. Kdyby podle ODS vznikla v Praze 1 koalice podobná té vládní, splnilo by se tím přání voličů, protože by v zastupitelstvu měla více než tři čtvrtiny křesel.

Zelení nakonec ostrouhali

Opozici by zde tvořila jen ČSSDSZ. Nelze vyloučit, že by si Dvořák svůj vliv ponechal ze zákulisí. Mohl by se tak snažit o totéž, co exstarosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS), který svůj post opustil už před volbami.

ODS také útočí na VV, které se už před volbami usnesly, že v Praze 1, v níž vznikly, s ODS reprezentovanou Dvořákem, Valentou a exstarostou Janem Bürgermeisterem koalici nevytvoří.

Zelení nakonec zůstanou mimo hru, a to kvůli údajným programovým neshodám, na něž poukázala během jednání ČSSD - nový koaliční partner VV a TOP 09.

„Předseda TOP 09 Oldřich Lomecký řekl, že se jejich klub s tím ztotožňuje,“ sdělil Právu Filip Pospíšil (SZ).