Podle jejích slov nejsou žádná ohniska onemocnění, spíše se vyskytuje po celé republice. Virus často šíří narkomani a také bezdomovci. Virus žloutenky typu A se vylučuje stolicí, je vysoce infekční a odolný. Při pokojové teplotě dokáže přežít několik týdnů, zmrazený několik let.

„Ochranou je očkování, ale hlavně důsledné mytí rukou před jídlem a po návštěvě WC,“ upozornila odbornice. Dodala, že virus žloutenky typu A se může vyskytovat v podstatě všude kolem nás.

„Na penězích, držadlech v prostředcích veřejné dopravy, madlech nákupních vozíků, sedačkách kin, ale i v osvěžujícím koktejlu s ledem, v salátu z mořských plodů apod. Proto v rámci základní prevence je nutné dodržovat hygienu,“ řekla Fránová.

Očkování nutné pro cestování

Tomio Okamura z Asociace cestovních kancelář ČR uvedl, že očkování proti žloutenkám typu A a B je nesmírně důležité i při cestách do zahraničí. Podle něj 4,5 miliónů Čechů loni vycestovalo do zahraničí a žloutenka je ohrožuje nejen v exotických zemích, ale i v zemích EU.

Podle Fránové se rozšiřuje i žloutenka typu B, která se přenáší krví, spermatem či pohlavním stykem. Mezi nejčastější způsob nákazy patří nechráněný sex. Každoročně se v ČR nakazí přibližně 300 lidí a nejvíce případů je mezi věkovou kategorií 20 až 35 let.

„Podle odhadů se v ČR pohybuje až padesát tisíc přenašečů žloutenky typu B, u nichž se sice onemocnění nijak neprojevilo, ale mohou je šířit dál,“ sdělila odbornice. V některých případech se onemocnění může změnit v rakovinu jater.

Očkování vůči žloutenkám typu A a B je dobrovolné, vyjde zhruba na 4500 korun a ochrana vydrží u typu A 25 let, u typu B celoživotně.