Po pondělní schůzce zástupců obou stran na půdě Sněmovny Svoboda řekl, že respektuje Tůmu jako možného příštího primátora. Tůma na účet ODS naopak podotkl: „Očekáváme jistou míru sebereflexe.“

Svoboda k tomu uvedl: „ODS velmi silně reflektuje, jak dopadly volby. Víme, že se musíme personálně změnit.“ Upozornil ale, že je to „bytostně věc strany.“

Koalice TOP 09, ODS a ČSSD je nepravděpodobná

I po prvním jednání zůstává možnost vzniku jiných koalic na pražské radnici. Šéf pražských občanských demokratů Boris Šťastný uvedl, že velmi nepravděpodobný je vznik městské rady ze zástupců TOP 09, ODS a ČSSD. Ostatní varianty zůstávají otevřené.

Na odpoledne má TOP 09 sjednánu schůzku s ČSSD. V úterý se sejdou se sociálními demokraty zástupci ODS.

Pondělní jednání bylo krátké a v podstatě formální. Politici očekávají, že programová jednání budou poměrně dlouhá. Radniční koalice by ale mohla vzniknout v řádu týdnů, nikoli měsíců.

V pražském magistrátu bude mít TOP 09, jež získala ve volbách v hlavním městě přes 30 procent hlasů, celkem 26 členů. Druhá ODS bude mít 20 zastupitelů. Třetí soc. dem. 14 a zbylá tři místa obsadí komunisté. Trojici velkých stran to dává možnost domluvit se s jedním ze soupeřů a sestavit pohodlnou většinu.