„Nyní jde o to zbilancovat, kolik jsme získali. Zlomové budou až příští volby. Tam budeme velmi nervózní,“ prohlásil John s tím, že o dalším směřování strany rozhodne ideová konference.

Na dotaz Práva, zda se budou na konferenci probírat i personální otázky, například složení vedení, John odpověděl: „To, že jsme narostli jen o stovky procent, může být vnímáno jako chyba, pokud se čekalo, že narosteme o tisíce procent. Ideová konference bude o tom, kam jdeme dál, a pokud by se mělo hovořit o dramatických zvratech, ve VV je to velmi jednoduché. Každé dva roky jsou přímé volby předsedy, a to nastane příští rok na jaře.“

Mnohem méně optimistický byl Bárta, který se rozhodl na ideové konferenci nabídnout svoji funkci volebního manažera k dispozici.

„Není to prohraná válka, ale prohraná bitva, a musíme se z toho poučit. Propagace méně známých jmen, například lékařů, nebyla zdaleka tak masivní jako prezence kandidátů ODS a soc. dem., a za to nesu odpovědnost. Nenašel jsem dostatek finančních prostředků, aby kampaň mohla být dostatečně velkolepá,“ prohlásil Bárta. Na to reagoval John tím, že další navyšování peněz na kampaň by beztak zatrhl.

Za důvody propadu kromě nedostatečné propagace je podle Johna také nedostatek prezentace úspěchů strany ve vládě. „Také jsme svedli bratrovražedný boj mezi Stranou zelených a SNK-ED, a výsledkem bylo, že se hlasy středových voličů rozdrobily,“ dodal John.

Předseda VV dodal, že je zklamaný z výsledků voleb do pražského magistrátu a zopakoval, že strana nepůjde v Praze 1 a Praze 5 do koalice s ODS.