Příčinou tak silného pondělního mrazu byla jasná obloha, bezvětří a sněhová pokrývka. V průměru se minima z neděle na pondělí pohybovala kolem -9 st.C.

"Zmírnění nočních mrazů můžeme očekávat od středy, kdy již budou četnější mlhy nebo nízká oblačnost. Mrazy vystřídá mrznoucí mrholení a teplo až 11 stupňů," řekl Právu v pondělí Vladimír Seifert z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze.

Uvedl, že ve středu se očekává ještě polojasno až jasno, ale postupně bude docházet k inverznímu počasí, tedy že na horách bude hezky a v nížinách počasí jako pod pokličkou. V noci ve středu by mělo být od -2 do -6, přes den pak 0 až 4 stupně Celsia. Ve čtvrtek a zejména v pátek si musejí velký pozor dávat řidiči. Po oba dva dny se očekává mrznoucí mrholení a v pátek dokonce mrznoucí déšť. Postupně se bude oteplovat, přes den až na 4 až 8 stupňů Celsia.

"O víkendu až do úterý se ještě víc oteplí. Dokonce na horách by mohlo i pršet, ale jen přechodně. Noční teploty budou v rozmezí 8 až 3, později 3 až -3. Denní teploty budou zpočátku 6 až 11, později 2 až 7 stupňů," řekl Seifert.

Smůlu mají i běžkaři

První centimetry sněhu napadly o víkendu na českých horách. V Krušných horách leží zhruba pět centimetrů sněhu, takže vleky zatím stojí. Kvůli nedostatku sněhu nelze ani běžkovat.

Na Bílé hoře v Beskydech napadly z neděle na pondělí čtyři centimetry sněhu. "Ustavičně zasněžujeme dvě sjezdovky. Záleží ale na počasí. Pokud by současné mrazy vydržely, mohlo by se možná začít jezdit od soboty," odhadl správce několika sjezdovek na Bílé Jaroslav Vrzgula. Podobně jsou na tom i v Jizerských horách.

Nejvíc sněhu je v Jeseníkách

Všechna šumavská lyžařská střediska sice začala díky poklesům teplot s výrobou umělého sněhu. Zasněžování svahů však trvalo pouze o víkendu. V pondělí se stroje zase zastavily, byly jen dva stupně pod nulou, tedy nevyhovující podmínky. "Bohužel nám meteorologové moc důvodů k radosti nedávají, má prý se ještě oteplit," mrzí Josefa Tremla z areálu Špičák v Železné Rudě.

V Jeseníkách se v těchto dnech výrazně ochladilo a napadlo zhruba 15 centimetrů sněhu. Prakticky ve všech střediscích se začali připravovat na zahájení sezóny.

Nejdříve začnou asi v Krkonoších

Vleky v Krkonoších se nejdříve s největší pravděpodobností letos rozjedou v Janských Lázních, kde do středy chtějí zasněžit zdejší 1 400 metrů dlouhou sjezdovku Anděl padesáticentimetrovou vrstvou technického sněhu.

"Zatím všechno nasvědčuje tomu, že bychom to ve středu mohli spustit. Stoprocentně to ale budeme vědět v úterý," popsal možný start zimního cirkusu ředitel janskolázeňské společnosti Mega plus Petr Hynek s tím, běžecké tratě s deseti centimetry přírodního sněhu jsou zatím tak na šmajdání.