Vesecká do roku 2005 působila jako krajská státní zástupkyně v Hradci Králové a Pospíšil v této souvislosti uvedl, že si na tomto postu vedla dobře.

Ministr také uvedl, že Vesecká skončí ve funkci nejpozději na přelomu roku. Podle Pospíšilova dřívějšího vyjádření by ji mohl nahradit nynější český zástupce v organizaci Eurojust Pavel Zeman. Se Zemanem chce nejprve jednat premiér Petr Nečas (ODS).

Zeman vyjádřil předběžný souhlas s tím, aby se stal novým nejvyšším státním zástupcem. Jeho angažmá ale komplikují pracovní závazky v instituci EU, které má zhruba do konce roku.

FOTO: Michaela Říhová, Právo

Pospíšil v debatě prohlásil, že by zvažoval i své případné odstoupení, pokud by na konci roku nebyla vůle Veseckou vyměnit. Odchod Vesecké ještě do podzimních voleb požadovaly vládní Věci veřejné. Spokojit by se mohly ale i s tím, že se vláda na odchodu Vesecké dohodla. [celá zpráva]

Předchozí nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová označila Veseckou na sklonku roku 2007 v souvislosti s kauzou někdejšího šéfa lidovců Jiřího Čunka za členku zákulisní justiční mafie, která se snaží plně ovládnout justici, aby sloužila zájmu vládnoucí garnitury.

Vesecká za to Benešovou zažalovala, Krajský soud v Praze však opakovaně rozhodl o tom, že se jí Benešová nemusí omlouvat. Rozsudek zatím není pravomocný.