"Pro mě je to nová informace," řekl v pondělí mluvčí Českých center Jiří Rosenkranz; Fejk podle něj zaměstnavatele o svém kroku dosud neuvědomil. Hodnotit Fejkův krok Rosenkranz nechtěl. "Pro nás je to v tuto chvíli na ústředí ještě nepotvrzená informace," vysvětlil.

"Současný způsob řízení České národní budovy a Českého centra New York není v souladu s mým stylem práce a s mou představou o ekonomické a programové aktivizaci těchto zařízení," uvedl Fejk.

Své působení v New Yorku ukončí k 31. prosinci a vrátí se do České republiky. Od tohoto data se také uzavře jeho pracovní poměr v Českých centrech. Mluvčí center Rosenkranz v pátek sdělil, že Fejk měl uzavřenou smlouvu do ledna 2011.

"Je možné, že v zásadě předpokládá ukončení svého působení v návaznosti na to, že mu bude končit smlouva," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Jiří Beneš. Ani on nechtěl Fejkovo rozhodnutí komentovat; odkázal na jeho zaměstnavatele, jimiž jsou Česká centra.

Nemohu prosadit své cíle, stěžoval si Fejk

Fejk se novým ředitelem Českého centra i České národní budovy stal od letošního ledna. V srpnu v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes uvedl, že nemá podmínky pro uskutečnění svých plánů, a stěžoval si na nedostatek pravomocí. "Bohužel musím potvrdit, že se mi vizi, se kterou jsem vyhrál výběrové řízení, nedaří prosadit," uvedl mimo jiné.

V rozhovoru s ČTK krátce po nástupu do New Yorku Fejk řekl, že chce České centrum více otevřít či zlepšit jeho propagaci. Chtěl také například, aby centrum získávalo peníze z více zdrojů, například z pronájmů.

V České národní budově kromě centra sídlí i generální konzulát a krajanská organizace. Secesní budova na Manhattanu prošla v uplynulých letech kompletní rekonstrukcí, znovu se otevřela v říjnu 2008. Její oprava stála téměř 813 milionů korun.