Podle Šmerdy závadné spáry neohrožují bezpečnost a provoz na novém okruhu spojujícím dálnice D1 a D5. Okruh bude proto slavnostně otevřen v pondělí. Při slavnosti se bude místo rautu podávat čočka a soda. Je to prý zdůraznění snahy ministra dopravy Víta Bárty šetřit na dopravních stavbách.

"Posudek říká, že vady nemají vliv na bezpečnost. Je to pouze těsnící spár. Vada to je, ale ne vada, která by hrozila kolapsem," uvedl Šmerda. Podle něj bude v pondělí podepsán se stavební firmou dodatek, ve kterém se potvrdí, že problémy nemají vliv na provoz a bezpečnost. "A tím může být okruh uveden do zkušebního provozu," dodal.

Video

Den otevřených dveří na Pražském okruhu

Tyto i další vady budou podle Šmerdy monitorovány. Další test podle něj bude za 14 dnů a koncem roku bude na pět let instalováno sledovací zařízení.  Zároveň není jasné, kdy se na okruhu začne vybírat mýtné. Nejspíše už v úterý, ale rozhodnutí padne až během pondělí, uvedl náměstek.

Sobotní otevření části okruhu pro veřejnost, v rámci kterého se proti původním plánům pro veřejnost neotevřely tunely, označil Šmerda za ostudu. "Dílo se začalo přebírat od stavební firmy koncem minulého týdne a ze strany ŘSD byly odhaleny nedostatky, které se musí odstranit do uvedení do provozu," vysvětlil uzavření tunelů náměstek ministra dopravy. Podle něj ministerstvo uvažovalo i o zrušení celé akce.