Nového předsedu KDU-ČSL, kterou prozatímně vede Michaela Šojdrová, vybere stranický sjezd svolaný na 20. a 21. listopadu do Žďáru nad Sázavou.

"Já bych chtěl plnit funkci krizového manažera, který naši stranu stabilizuje po stránce ekonomické i programové," řekl v sobotu ke své nominaci Carbol. V případě zvolení by chtěl lidovce především připravit tak, aby mohli uspět v krajských volbách v roce 2012.

"Toho času není mnoho a práce je hodně," poznamenal někdejší poslanec. O své případné širší podpoře uvnitř strany ale hovořit nechtěl, prý je to otázka pro příští dny a týdny.

Lidovci tento týden na své celostátní konferenci rozhodli o odložení svého volebního sjezdu až na listopad, po komunálních a senátních volbách. Nechtějí se před nimi totiž vyčerpávat vnitrostranickou diskusí o novém vedení.

Podle Šojdrové už se ale hlásí i kandidáti na možného nového šéfa strany. Zmínila například jméno nynějšího zástupce brněnského primátora Daniela Rychnovského a kandidáta na starostu Náchoda Pavla Bělobrádka.