Výrazně zhoršený výsledek hospodaření vykázaly Nemocnice Karviná-Ráj, Slezská nemocnice v Opavě a Nemocnice ve Frýdku-Místku. Zavinilo to prý hlavně rozšíření poskytovaného spektra činností, změna metodiky účtování, nárůst osobních nákladů, poklesy tržeb od pojišťoven či snížení tržeb v lékárnách. Narostly i náklady, nejvíce v oblasti mezd. „Oproti loňsku je to o 135 miliónů korun, což je dáno mzdovým navýšením, které přišlo až v polovině loňského roku,“ uvedl Konečný.

Že by špatné hospodaření mohlo stát některého z ředitelů místo, Konečný odmítl. „V nejbližších dnech k žádným změnám nedojde, ale samozřejmě budeme na situace v konkrétních nemocnicích reagovat. Nejprve zanalyzujeme přístupy k opatřením, která jsou nastavena,“ poukázal.

Právě opatření, která vedení kraje pro jednotlivé nemocnice vydalo, by měla ztrátu krajských nemocnic pro letošní rok minimalizovat. „Jedná se o 11 bodů. Jsou zaměřené na efektivnost jednotlivých oddělení, úspory při nakupování přes elektronické aukce, vytíženost lékařů nebo správné vykazování zdravotnické péče. Jde zkrátka o celou řadu opatření,“ doplnil Konečný.

S jak velkou ztrátou na konci roku by vedení kraje bylo spokojen, neřekl. „Každá ztráta je špatná. A už dnes víme, že ztráta jen nemocnic v Karviné a Novém Jičíně se na konci roku bude pohybovat okolo 50 miliónů korun.“