Na pondělní večer mají odbory naplánované jednání s premiérem Petrem Nečasem (ODS), následně se rozhodnou o dalším postupu.

"V tuto chvíli žádné ústupky ze strany ministerstva zdravotnictví nejsou, protože žádný definitivní návrh, který by zcela jistě určoval, jak to bude, není ještě připraven," řekl po jednání novinářům Heger. Připomněl, že tabulkový návrh, který ruší zvýhodnění zaměstnanců za počet odpracovaných let, vyžaduje změny v zákoníku práce, a o nich se jedná.

"Rozcházíme se z naší strany dnes (v pondělí, pozn. red.) neuspokojeni. Nechceme změny v zákoníku práce, které by rušily tarify," řekla novinářům místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková.

Platy výrazněji neklesnou, tvrdí ministr

Heger soudí, že platy ani po zrušení věkových stupňů výrazněji neklesnou, už dnes tvoří třeba u lékařů tarif jen 40 procent platu. Chápe prý, že odboráři cítí plánované škrty jako urážlivé pro zaměstnance. Sám by si uměl představit, že by určité odstupňování zůstalo. "Dostal jsem příslib od ministrů financí a práce a sociálních věcí, že ještě za jednotlivé dotčené resorty se bude jednat," uvedl.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce ušetřit desetinu výdajů na platech, proto navrhlo snížit o desetinu platové tarify a provést změnu v tarifních tabulkách. Změny by se dotkly také části pracovníků ve zdravotnictví a v sociálních službách. Svaz je zásadně proti snižování platů, vyzývá k hledání vnitřních rezerv na zamýšlené úspory.

S návrhem nesouhlasí ani Lékařský odborový klub (LOK) či Česká lékařská komora (ČLK). Upozorňují, že nejde o snížení platových tarifů pouze o deset procent. Zkušení zdravotníci můžou přijít až o 40 procent tarifní složky. Snížení platových tarifů podle odborů povede k dalším odchodům kvalitních pracovníků a ke zhoršení kvality poskytované péče ve zdravotnictví a sociálních službách.