TOP 09 ohlásila začátkem týdne, že se Pavel Severa ujme ve straně významného postu generálního sekretáře. Severa v květnu vedl za TOP 09 kandidátku do sněmovních voleb v Pardubickém kraji, ale voliči ho prostřednictvím preferenčních hlasů do Sněmovny nepustili.

Čtěte také: Náměstek ministra jednal o provizi za stamilióny, chtěl obejít výběrové řízení

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vyzval ve čtvrtek TOP 09, aby se přihlásila ke spoluodpovědnosti na skandálu v armádě, jelikož její čelní představitelé byli s kauzami na ministerstvu obrany dlouhodobě spjatí, ač dříve v dresu KDU-ČSL.

„Každému musí být jasné, že náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva z KDU-ČSL by ve své funkci klíčového náměstka resortu ‚nepřežil‘ troje volby, Topolánkovu i Nečasovu vládu, pokud by neměl podporu současného vedení TOP 09,“ uvedl Sobotka.

Severovo jméno zaznělo v odposleších, které pořídila MF Dnes při sledování náměstka ministra obrany Jaroslava Kopřivy (KDU-ČSL), který si řekl o provizi při nákupu minometů od finské zbrojařské společnosti Patria.

Kopřiva měl podrobně promyšlené, jak při nákupu obejít výběrové řízení. Povolební situace spojená s rošádami na vládních postech mu však transakci mohla značně zkomplikovat. „Ale kdyby to dopadlo dobře, tak by tam mohl být Pavel Severa, s kterým bysme si to mohli takhle předat, ale je to trochu ohrožený, tam jsou nějaký boje v Topce, a jestli on sedí u Mirka Kalouska a dozvíme se, jestli ho tam nanominuje, tak si tam může příští týden sednout, já budu jeho poradce, Miloš tam bude, jako by ty kontakty zůstaly,“ citovala MF Dnes.

Rýpl si i Nečas

Sobotka dodal, že v kabinetu Mirka Topolánka vedla resort obrany Vlasta Parkanová (tehdy KDU-ČSL, nyní TOP 09). „Informace médií, naznačují, že koaliční strana TOP 09 hraje v celé skandální kauze kolem podivného nákupu velmi důležitou roli,“ uvedl šéf soc. dem.

O svého koaličního partnera TOP 09 se ve čtvrtek otřel i premiér Petr Nečas (ODS), který na tiskové konferenci podotkl, že skandály na armádě mají kořeny v polovině 90. let. Tou dobou totiž pracoval v resortu coby ekonomický náměstek nynější ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který který také spustil odliv lidovců do jím založené TOP 09.

Právě Kalousek by měl podle Sobotky poslední skandál na obraně veřejnosti vysvětlovat.