Zákon z roku 1995 stanoví, že poslanec, který se bez řádné omluvy nezúčastnil jednání ve dvou kalendářních dnech, ztratil nárok na polovinu mzdy i paušálních náhrad. V případě čtyř neomluvených absencí může přijít dokonce o vše.

„Ustanovení však zároveň stanoví, že o důvodech ztráty nároku rozhoduje orgán komory Parlamentu pověřený komorou. Aby mohlo být ustanovení aplikováno, je nezbytné, aby Sněmovna pověřila svým rozhodnutím orgán, který by o ztrátě nároku na plat a náhrady při neomluvené neúčasti rozhodoval,“ sdělila Novinkám Němcová.

Dosud však nebyla tato pravomoc žádnému orgánu udělena, proto se zákon v minulosti neuplatňoval. Podle šéfky dolní komory by pravomoci mohl převzít například sněmovní mandátový a imunitní výbor.

Omluvenky se většinou nosí, tvrdí Němcová

Již předchůdce Němcové Miloslav Vlček (ČSSD) si stěžoval, že nemá žádný nástroj, jak poslance ukáznit a sepsal vlastní návrh, aniž by věděl o existenci zákona z roku 1995. Kvůli tomu také minulá vláda Jana Fischera jeho návrh odmítla s tím, že je vlastně vůči poslancům shovívavější, jelikož měl strhávat jen třetinu platu.

"Mne samozřejmě neomluvená neúčast poslanců na hlasování trápí. Bude záležet na celé Sněmovně, jak se k této otázce postaví, ale dodávám, že v naprosté většině jsou poslanci řádně omluveni,“ řekl Němcová.

Poslanci se skutečně z jednání omlouvají, jenže častokrát přijdou na jednání pouze ráno a pak se vytratí, takže podmínka absence pro celý kalendářní den tím padá. Přesto se občas vyskytnou případy, kdy se poslanec ani neomluví.