Vedoucí chovu Zdeněk Horák vylučuje, že by příčinou onemocnění nákazou BSE mohlo být použití masokostní moučky. S jejím přidáváním do krmení na farmě skončili asi jeden rok před narozením krávy, u které byla nákaza potvrzena.

Po zjištění případu nákazy BSE u šestačtyřicet měsíců staré dojnice jsou k smrti odsouzeny i její o rok starší a o rok mladší vrstevnice, takže usmrceno má být 253 kusů dobytka. Veškeré protesty chovatelů, kteří mají na své straně i odborníky, jsou zatím marné.

Nuceným utracením vznikne společnosti značná škoda. Pro pracovníky firmy je také bolestné přihlížet, jak na poslední cestu odjíždí dobytek, který v chovu doslova vypiplali od telat.

Chovatelé, kteří mají na své straně i mnohé odborníky, zahájili podpisovou akci, kterou chtějí změnit současnou praxi řešení případů nákazy BSE. "Jestliže je tele od nemocné krávy zdravé, jestli ani mléko od ní není rizikové, pak není žádný důvod, aby ta kráva nemohla dožít," tvrdí prezident Agrární komory České republiky Václav Hlaváček. "Bohužel, současný postup je podle metodik Evropské unie. Zatím se sice neprokázalo, ale ani nikdo nevyvrátil možnost přenosu na člověka. Proto moc nevěřím, že by mohla mít petiční iniciativa nějaký výraznější efekt," domnívá se veterinář Vladimír Janík, který ale chápe složitou situaci podniků.