O novém hejtmanovi rozhodnou krajští zastupitelé na svém jednání 9. září. Nejprve by měla Emmerová rezignovat a ihned poté předloží ČSSD návrh na volbu Chovance, který se okamžitě ujme svých povinností. ČSSD, která má v Plzeňském kraji 19 zastupitelů, předpokládá, že čtyři hlasy do potřebné nadpoloviční většiny získá od KSČM (devět křesel).

"A domnívám se, že by ho mohli podpořit také zastupitelé ODS (14 křesel), protože Chovanec je opravdu důstojným nástupcem Milady Emmerové," uvedl předseda krajského výkonného výboru ČSSD Václav Votava. Podle něj protikandidát na hejtmana, například z klubu ODS, nevznikne.

Čtyřicetiletý Chovanec, který se dlouhodobě pohybuje ve vedoucích funkcích plzeňské i krajské ČSSD, je nyní prvním místopředsedou a tedy statutárním zástupcem předsedy krajského výkonného výboru ČSSD. "Je zárukou velmi dobrého odborného vedení kraje z hlediska ekonomiky a jeho kontinuita je jak odborná, tak politická. Je to člověk, který má s s ekonomikou dlouholeté zkušenosti," řekl Votava.

"Z návrhu krajského předsednictva jsem vyšel jako jediný nominant všemi hlasy," uvedl Chovanec. Podle něj ale nelze předjímat, zda ODS nebo KSČM dají protikandidáta na hejtmana. Šéf zastupitelského klubu ODS Vladislav Vilímec potvrdil, že nenavrhnou žádného svého kandidáta. "Vycházíme z výsledků voleb. Nestavěli jsme ho ani před dvěma lety, kdy vyhrála levice. Budeme ho stavět až za dva roky," dodal.

"Ve stejný den, tedy 9. září, se bude ještě volit nový člen rady, protože Milada Emmerová z rady odchází," dodal Chovanec. Měl by ji nahradit krajský zastupitel a předseda městské ČSSD Martin Zrzavecký. Votava toto jméno zatím nekomentoval.