"Než obcházet standardní jednací procesy, dovedu si představit, že by novela mohla platit později, 1. leden není žádný fetiš," uvedl Nečas. Vláda bude předlohu projednávat v září, legislativní proces se prý nemusí do konce roku stihnout. O zákoníku bude vláda jednat s odbory v tripartitě i bilaterálně.

Mezi změnami, se kterými počítá ministerstvo práce a sociálních věcí, je například prodloužení doby, po kterou je možné uzavírat smlouvy na dobu určitou ze dvou na pět let, zvýšení maximálního rozsahu zaměstnání na základě dohody o provedení práce, změny ve výši odstupného, které by mělo být nadále vázáno na počet let odpracovaných u zaměstnavatele, či zpružnění kont pracovní doby.

O reformách se musí jednat

Podle vlády opatření přispějí ke vzniku nových pracovních míst. Podle odborů ale je celé vládní prohlášení nejsilnějším útokem na práva zaměstnanců za posledních dvacet let.

Nečas a Zavadil v pondělí jednali o způsobu komunikace mezi vládou a odbory. Premiér uvedl, že má na dialogu zájem nejen v rámci tripartity, ale i bilaterálně. Jednání budou třeba o důchodové a zdravotní reformě.

"Domníváme se, že rozumná vláda bude chtít naslouchat argumentům, které máme my k důchodové a zdravotní reformě. Budou to nevratné kroky," podotkl Zavadil. Nečas očekává, že vláda se s odbory ve všem neshodne, neznamená to ale, že s nimi nebude debatovat a případně hledat pro obě strany přijatelné řešení.