Hašek řekl Právu, že kabinet na svém jednání krajům škrtl od příštího roku 7,5 procentní spolufinancování projektů z regionálních operačních programů EU. Krok vlády byl podle něj proveden v naprosté tichosti bez toho, aby byly kraje předem informovány. „Fakticky to znamená jenom v roce 2011 výpadek zhruba dvou miliard korun,“ řekl Hašek Právu.

„Jsem lidsky zklamán z přístupu premiéra Nečase, se kterým jsem jednal v úterý a neslyšel jsem od něj jediný náznak tak vážného rozhodnutí. Jsem přesvědčen, že premiér Nečas již věděl o tomto připravovaném brutálním škrtu,“ zlobil se ve čtvrtek šéf hejtmanů.

Hašek: Je to podraz

Uvedl dokonce, že to považuje za podraz na samém začátku komunikace mezi vládou a kraji.

Rozhodnutí vlády Hašek označil za „hloupé a diskriminační“. Hejtmani s verdiktem podle něj nesouhlasí. Ústy svého šéfa včera vyzvali vládu k jednání o problému, stejná výzva zazněla i vůči ministrovi pro místní rozvoj Kamilu Jankovskému (VV).

Premiér a šéf Asociace krajů ČR si v úterý nastavili mantinely vzájemné komunikace a dohodli se na tom, že se budou pravidelně scházet. Navíc se 25. srpna uskuteční společné jednání vlády se všemi hejtmany. Hašek také v úterý řekl, že mezi kabinetem a kraji nesmí vzniknout „atomová válka“. Dokonce vládu pochválil za pomoc poskytovanou na odstraňování povodňových škod.