„Po podzimních volbách Pecina oznámí svou nominaci. Záleží také na způsobu volby lídra strany. Pokud se ČSSD rozhodne pro přímou volbu předsedy, tak by jeho šance vzrostly,“ řekl Právu důvěryhodný zdroj z Lidového domu.

O přímou volbu všemi členy soc. dem. v minulosti usiloval hlavně Hašek, to bylo však v době, kdy jeho jediným protikandidátem byl Sobotka. Pecinova případná kandidatura by hlasování učinila ještě nevyzpytatelnějším.

Pecina: Soc. dem. by změnu potřebovala

Pecina svou kandidaturu na šéfa soc. dem. do budoucna nevyloučil. „Mě by taková věc samozřejmě lákala a myslím si, že v dnešní situaci by soc. dem. změnu potřebovala. Jsem však přesvědčen, že začínat s vnitrostranickým bojem v době, kdy se musíme soustředit na předvolební kampaň, by bylo špatné,“ uvedl Pecina s tím, že ho kvůli tomu již oslovilo několik vlivných sociálních demokratů.

Exministra však ještě čeká vstup do ČSSD, členem se prý chce stát na nejbližší stranické schůzi v Praze 6. „To byla jen otázka, kde bych to měl udělat a jaký je pro to vhodný čas, protože ve vládě Jana Fischera byli všichni nestraníci a vstupovali do stran až po volbách,“ prohlásil Pecina.

Soc. dem. si ve stanovách jako možnost schválila volbu všemi členy. O tom, zda se bude volit přímo, nebo nepřímo, rozhodne před březnovým sjezdem Ústřední výkonný výbor. U volby všemi členy je nutná účast nadpoloviční většiny sociálních demokratů. Pokud by jí nebylo dosaženo, rozhodoval by sjezd.

Strana chce před říjnovými komunálními a senátními volbami působit jednotně, situace se však po nich zřejmě změní. Bude záležet i na celkovém výsledku soc. dem. Sobotkovu pozici by mohlo vítězství upevnit, jinak přijdou ke slovu jeho oponenti.

Haška včera v ČT zkritizoval středočeský hejtman David Rath. Podle něj kandidatura zpochybňuje Sobotkovu pozici a poškozuje tak stranu před podzimními volbami. Podle Ratha si Hašek měl nechat svoji, jinak zcela legitimní, ambici až na dobu po volbách.