„Lidé jsou v těchto oblastech zasaženi především psychicky. Do míst už míří naše psycholožka, která bude také koordinovat pomoc humanitárních organizací,“ řekl Právu náměstek ředitele Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Roman Hlinovský. Pomoc přislíbil také ministr vnitra Radek John (VV), který novinářům v neděli večer řekl, že musí pomoci také policejní psychologové.

V pondělí pak informovala mluvčí krajských hasičů v Liberci Iva Michalíčková, že pro občany byla zřízena speciální telefonní linka 950 485 102.

„Na tuto linku se mohou obyvatelé Libereckého kraje, které postihly záplavy, obracet s žádostmi o případnou psychologickou pomoc,“ uvedla Michalíčková s tím, že prosí občany o trpělivost. Pomoc psychologů hasičského záchranného sboru z ostatních krajů i odborníků z dalších organizací už k lidem směřuje.

Několik pacientů se o víkendu už obrátilo také na psychiatrické oddělení Krajské nemocnice v Liberci. Právu to řekl primář psychiatrie Jaromír Hons, podle kterého bude pacientů přibývat.

„Mnoho lidi má akutní reakci na stres, která může být bouřlivá a hned se pozná,“ konstatoval Hons s tím, že v řadě případů ale může u lidí dojít k tzv. adaptační poruše, která je dlouhodobější.

„Lidé nyní fungují a pracují automaticky, protože zachraňují věci a majetek, ale s postupem času se u nich mohou objevovat úzkosti anebo deprese,“ uzavřel Hons.