V Libereckém kraji zasahovaly vrtulníky záchranářů z Liberce, Hradce Králové a Pardubic. V mnoha případech pak podle ředitele liberecké záchranné služby Stanislava Mackovíka, který také létá jako letecký záchranář, pracovali na hranici možností.

Aktuální dění při povodních sledujte zde

„Například jsme se museli dostat do domu, kde byla imobilní pacientka, kterou nešlo vytáhnout na střechu vikýřem. Záchranáři se proto museli spustit do domu a pod dráty elektrického vedení jsme v husté mlze vytahovali ženu do bezpečí,“ popsal zásah Mackovík.

Zaplavený Žandov na Děčínsku

Zaplavený Žandov na Děčínsku

FOTO: Libor Zavoral, ČTK

Situaci komplikoval také fakt, že mnozí lidé odmítali opustit své domovy. Záchranáři je pak dlouhé minuty museli přesvědčovat, aby s nimi spolupracovali. „Když jsme například někoho museli přesvědčovat osm minut, aby do vrtulníku nastoupil a vedle na domě čekali další lidé, tak potom nechápali, proč vrtulník odlétá. Musel se ale vrátit pro palivo. Taková záchrana se velmi prodražovala,“ upozornil Mackovík.

Video

Rozbouřený živel změnil řadě lidí na Liberecku život. Zdroj: www.nataceni.eu

Podle ministra vnitra Radka Johna VVV) přivezl jeho a ministra obrany Alexandra Vondru (ODS) do Liberce vrtulník. „Pilot vojenského vrtulníku s námi přistál u Liberce na poli, protože říkal, že podmínky pro let jsou velmi špatné. Vy jste v tom zachraňovali osoby. Je téměř zázrak, že se podařilo sedm vrtulníků ve vzduchu zkoordinovat tak, že se nesrazily,“ uvedl John.

V některých situacích podle záchranářů byla tak špatná viditelnost, že v podvěsu vrtulníku poznali stroj, z něhož byli spuštěni, pouze podle blikajících pozičních světel v mlze.

Most v Chrastavě

Most v Chrastavě

FOTO: Barbora Silná, Právo

Do vypjatých situací se dostávali také hasiči. V Chrastavě na Liberecku zasáhla jejich vůz přílivová vlna. „Pod nákladní tatrou, ve které měli na korbě 12 osob s dětmi, které evakuovali, se nejprve utrhla část vozovky a vůz se naklonil. Potom se přes vozidlo začala hnát masa vody a klády, které rozbíjely okna nákladního vozu,“ popsal dramatickou situaci náměstek ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Roman Hlinovský s tím, že za tak těžkých podmínek záchranářské vrtulníky zachraňovaly všech 15 lidí na voze.

„Hasiči opouštěli vozidlo jako poslední, když už voda zcela zaplnila kabinu vozu a oni se drželi pouze za střechu v proudu vody,“ dodal velitel hasičů.

Čtěte také:
Asociace krajů poskytla postiženým regionům milión korun
Na Liberecku policie hromadně zastavovala auta, zdůvodnila to rabováním
Potvrzeny tři oběti povodní, tři lidé jsou nezvěstní
Hasiči hlásí čtvrtou oběť povodní
Hladiny říček se místy zvedly až o pět metrů, pršet má až do neděle

Další posádka zase zůstala uvězněná na mostě v Chotyni, kdy pomáhali lidem s evakuací. Ve všech případech se jednalo o dobrovolné hasiče, kteří nasazovali život pro druhé. „Mezitím jim ale uplavaly jejich vlastní domy,“ dodal Hlinovský.

Podobně na tom byli také policisté. Jedna žena z Hrádku nad Nisou se se svým příběhem svěřila i prezidentu Václavu Klausovi a ministru vnitra Johnovi. „Můj chlap šel pomáhat ostatním do služby, aby je zachraňoval. S dětmi jsem zůstala sama doma a nebylo, kdo by nám pomohl. Během jedné minuty jsme měli v kuchyni metr vody,“ vylíčila žena z Hrádku nad Nisou, kterou nakonec museli za dramatických okolností evakuovat záchranáři.

„Všichni ti lidé pomáhali na hranici svých možností ostatním a zaslouží si za to velký dík,“ řekl k tomu liberecký hejtman Stanislav Eichler (ČSSD). Podle ministra Johna je potřeba takové případy hrdinů vyzdvihnout a ocenil. Fondy na pomoc postiženým policistům a hasičům, kteří kvůli službě a pomoci druhým neuchránili svůj majetek, ale nejsou.