Hejtman Stanislav Eichler novinářům řekl, že potvrzené oběti jsou pouze ty, jejichž těla se našla. Upozornil ale, že další tři lidé jsou pohřešováni.

Zatím poslední oběť je starší muž z Dolní Libchavy. Utonul v noci na neděli přímo ve svém domě, řekla mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Lenka Moravcová.

První oběť byla z Lindavy, kde proud vody strhl 34letého muže. Podařilo se ho vytáhnout, ale už ne oživit. [celá zpráva]

Hasiči odklízejí naplaveniny a monitorují škody způsobené povodní.

Hasiči odklízejí naplaveniny a monitorují škody způsobené povodní.

FOTO: Jaroslav Švehla, Právo

Původně byly z Raspenavy hlášeny dvě oběti. Krizový štáb potvrdil pouze úmrtí třiaosmdesátiletého seniora z Raspenavy, který se utopil ve svém domě. Jako oběť povodní byl hlášen i muž z Dětřichova na Frýdlantsku,  jeho tělo se však nenašlo. [celá zpráva]

Policejní mluvčí Libereckého kraje Vlasta Suchánková sdělila již dříve Právu, že situace je velmi nepřehledná a je možné, že některé oběti byly hlášeny dvakrát z různých zdrojů.

Potíže s povodňovými turisty

Liberecký policejní mluvčí Milan Franko ubezpečil novináře, že obydlí v evakuovaných oblastech jsou dobře hlídána. V kraji pomáhají posily z Pardubic, Hradce Králové a Prahy. Podle Franka se vyskytly problémy s „povodňovými turisty“, kteří do postižených oblastí přijíždějí zejména z Polska a komplikují záchranné akce. Policie proto spolupracuje s kolegy z cizineckého útvaru a polskými policisty. Na přechodu Habartice se snaží blokovat příjezd do kraje.

Žádná z obcí v kraji už podle jeho vedení není zcela odříznuta. Nejhůře se prý záchranáři dostávali do Višňové a Heřmanska, s čímž musela pomoci až armádní těžká technika. Lidem dopravují zejména potraviny a pitnou vodu.

Čtěte také:
ON-LINE: Záchranáři na Liberecku a Ústecku se potýkají s následky povodní 
ON-LINE: Liberecký a Ústecký kraj zápasí s povodněmi
Záplavy postihly celou Střední Evropu, mrtví jsou v Německu i v Polsku
Hasiči hlásí čtvrtou oběť povodní
Hladiny říček se místy zvedly až o pět metrů, pršet má až do neděle  


Město zřídilo krizové linky, které jsou k dohledání na www.kraj-lbc.cz. Obyvatelé kraje se mohou dovědět vše o komplikacích spojenými s povodněmi i o uzavírkách silnic a železnic.

Liberec a Jablonec zachránily jizerské přehrady

Podle ředitele povodí Jaroslava Jarouška se podařilo eliminovat škody i díky soustavě přehrad v Jizerských horách. „Kdyby ty přehrady tam nebyly, zatopily by se velké aglomerace jako Liberec a Jablonec,“ prohlásil Jaroušek.

Škody po ničivé povodni v Cvikově na Liberecku

Škody po ničivé povodni v Cvikově na Liberecku

FOTO: Jaroslav Švehla, Právo

Podle něj už hasiči odpouštějí vodu z poškozené přehrady Mlýnice a zjišťují na ní rozsah škod.


Noc plná zásahů

Noc ze soboty na neděli nebyla pro záchranáře v Libereckém kraji právě klidná. "V noci jsme zasahovali v Dětřichově, kde byli lidé vodou bezprostředně ohroženi, postupně se ale situace na Frýdlantsku uklidňuje a voda pomalu klesá," řekla Moravcová, která byla s jednou z posádek od soboty přímo v zaplaveném Frýdlantu.  "Cesta přes Smědavu je podle horské služby snad průjezdná," dodala.

Voda na Liberecku, Jablonecku a Semilsku klesá, viditelně jí ubývá v Chrastavě i Hrádku nad Nisou. Na Smědé, Nise a Jeřici ale stále platí stav ohrožení.

Zákupy zaplavila voda z rybníka

Opustit své domovy muselo v noci několik stovek lidí také v Lindavě, Jablonném v Podještědí nebo Dolní Libchavě. Evakuuje se i v Mimoni. Situaci na Českolipsku v noci výrazně zhoršily rybníky, které přívaly vody nevydržely. Povolily hráze rybníků v Markvarticích, v Holanech a také u Cvikova. Právě jeden z cvikovských rybníků byl podle starostky Miloslavy Hudakové zřejmě hlavním důvodem záplav v Zákupech. Svitávka tam kolem půlnoci kulminovala na bezmála třech metrech.

"Tolik vody tady nikdo nepamatuje, dostala se do míst, kde v minulosti při záplavách nikdy nebyla," řekla starostka. Kvůli náporu vody praskl most v Božíkově a musel být uzavřen. Centrum města je stále pod vodou.

 

Očekáváme ještě 2 až 3 hodiny zvyšování hladiny Ploučnice, přiteče k nám voda od Mimoně.starostka České Lípy

 

Zatímco na většině míst na Českolipsku voda klesá, v některých úsecích podél toku Ploučnice hladina stále stoupá. „Očekáváme ještě 2 až 3 hodiny zvyšování hladiny Ploučnice, přiteče k nám voda od Mimoně,“ řekla ráno Právu starostka České Lípy Hana Moudrá (ODS) s tím, že hasiči plní pytle pískem a snaží předjít zatopení níže položené části města Dubice. Příval vody by podle jejích slov měl pokračovat dál směrem na obec Stružnice.

V Mimoni se hladina ustálila, evakuováni byli obyvatelé domů v těsné blízkosti řeky. „Voda už nestoupá, ale zatím neopadá, ulice jsou plné vody. Ze zatopených domů jsme evakuovali asi 70 osob,“ řekla starostka Zákup Miloslava Husáková (KSČM).

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Záplavy v Chrastavě a Bílém Kostele nad Nisou


Vlaky stojí, silnice jsou neprůjezdné

Vlaky v zaplavených oblastech Libereckého a Ústeckého kraje stále nejezdí. Kdy bude provoz obnoven, nelze odhadnout, řekla v neděli mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Řada tratí je stále ještě pod vodou, někde železnici blokují sesuvy půdy.

Od sobotního večera nejezdily vlaky ani na páteřní trati mezi Děčínem a německým Bad Schandau.Až v neděli po poledni začaly jezdit vlaky na trati z Prahy do Berlína po levém břehu Labe jezdit. Přerušení dopravy způsobila vzedmutá hladina Labe v Dolním Žlebu.

Obnoven zatím nebyl ani provoz mezi Libercem a německou Žitavou. Zastavilo se železniční spojení ve Frýdlantském i Šluknovském výběžku.

Komplikované je i zajištění náhradní autobusové dopravy, protože na řadě míst jsou silnice neprůjezdné. I když voda na většině míst pomalu klesá, silnice ještě nejsou průjezdné. Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje vyzývá všechny řidiče, aby nevyjížděli do Frýdlantského výběžku. "Momentálně jedou z Liberce do Frýdlantu a do Chrastavy jednotky záchranářů a hasičů z Hlučína a Moravskoslezského kraje s těžkou technikou, kterou budou během dne odstraňovat naplaveniny a uvolňovat komunikace," řekla mluvčí HZS Libereckého kraje Iva Michalíčková.


Ministr vnitra Radek John (VV) monitoruje zaplavené oblasti, navštívil i Chrastavu na Liberecku.

Ministr vnitra Radek John VVV) monitoruje zaplavené oblasti, navštívil i Chrastavu na Liberecku.

FOTO: Radek Petrášek , ČTK

Na Liberecko míří i Klaus

Prezident Václav Klaus ohlásil, že se stejně jako jiní politikové hodlá podívat do postižených oblastí osobně. Eichler potvrdil, že ho provede po některých zaplavených, Klaus dorazí kolem 14:30.

Ve stejnou dobu se zúčastní premiér Petr Nečas jednání krizového štábu v Liberci. Stejně jako prezident také Nečas půjde navštívit místa, která spustošil živel, osobně.

Během nedělního dopoledne dorazí na Frýdlantsko liberecký senátor a šéf horní komory Přemysl Sobotka. Sobotku zajímá aktuální stav na místě, možnosti pomoci a rozsah škod.

V postižených oblastech Libereckého a Ústeckého kraje koordinují záchranné práce ministr vnitra Radek John (VV) a ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). John v sobotu místní povodně označil za děsivé. Důrazně vyzval obyvatele, aby při evakuaci nekladli policistům, vojákům či hasičům odpor.