Po poledni byly hlášeny první dvě oběti z Lindavy na Českolipsku a z Dětřichova na Frýdlantsku. Kolem 16:00 pak krizový štáb potvrdil úmrtí 83letého muže v Raspenavě, který utonul ve svém domě.

První obětí byl 34letý muž, kterého smetl proud místního rozvodněného potoka v Lindavě na Cvikovsku. Občanům ve spolupráci s hasiči se 34letého muže podařilo vytáhnout z vody, ale nepovedlo se ho už oživit .

V Dětřichově ve Frýdlantském výběžku také přišel o život muž, jeho tělo se však zatím nenašlo.

 

Je to děsivá povodeň, mluví se o tisícileté vodě. Je zázrak, že je tak málo obětí.Radek John

Na Frýdlanstku pokračuje pátrání po dvou pohřežovaných ženách a muži ve věku okolo 50 let. Všichni se vydali z Heřmanic do Albrechtic na Frýdlantsku a dosud se je nepodařilo nikde nalézt. "[celá zpráva]

Ministr potvrdil tři mrtvé 

„Je to děsivá povodeň, mluví se o tisícileté vodě. Je zázrak, že je tak málo obětí,“ prohlásil v sobotu večer na tiskové konferenci ministr vnitra Radek John (VV) s tím, že zatím byly oficiálně potvrzení tři mrtí a pět pohřešovaných

Podle něj povodně postihly takřka všechny obce Libereckého kraje, povodňová vlna se prý nyní valí na východ kraje směrem na Českolipsko a Semilsko. John důrazně vyzval, aby lidé poslechli záchranáře a na jejich urgence opustili své domy a nechali je otevřené. Hasiči podle něj museli být dosud při evakuacích velmi důrazní.

Ministr vnitra Radek John (VV) také vyzval obyvatele Libereckého kraje, aby se nebránili evakuaci. Podle něj to způsobilo velké problémy. Ujistil také, že není třeba se obávat rabování, do kraje míří speciální pořádková jednotka, stovky policistů a navíc resort nasadí do terénu i vrtulníky s termovizí.

Liberečtí záchranáři uvedli, že, že na Frýdlantsku evakuovali asi 100 osob a v Hrádku nad Nisou 300 osob, z nichž jich asi 20 zachraňoval vrtulník. Tři osoby byly zraněny, mezi nimi i jeden dobrovolný hasič. V Heřmanicích se hasičům podařilo evakuovat ze zaplavených domů asi 20 osob.

U Cvikova hrozí protržení hráze

Na území okresu Česká Lípa hasiči již od čtyř hodin odpoledne evakuují obyvatele Kunratic u Cvikova, jelikož hrozí protržení hráze dvou rybníků nad obcí. Několik obyvatel, kteří neuposlechli prvních výzev k evakuaci, museli po značném zvýšení hladiny složitě zachraňovat dobrovolní hasiči z Nového Boru pomocí lan. S evakuovanými se mnohdy brodili v silném proudu i po prsa ve vodě.

Záplavy v Kunraticích na Liberecku.

Záplavy v Kunraticích na Liberecku.

FOTO: Jaroslav Švehla, Právo

„Kdyby odešli rovnou, nemuseli bychom takto riskovat,“ řekl jeden ze zasahujících hasičů s tím, že do půlnoci by mělo vody ještě přibývat. Zcela odříznutá od světa je sousední obec Lindava. „Situace je vážná také v okolí Mařenic a Mařeniček, kde jsou cesty zaplavené a není možné poskytnout obyvatelům okamžitou pomoc běžnou technikou,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Iva Michalíčková.

Hasiči evakuují také obyvatele Lindavy, Kněžic, Markvartic a Jablonného v Podještědí na Českolipsku, kvůli nebezpečí protržení hrází rybníků.

Zaplavený je Cvikov a opustit domovy budou zřejmě muset i lidé v nedalekých Zákupech, kde je na Svitávce stav ohrožení a město zaplavila voda. Situace je o to horší, že v celém kraji déšť neustává, i když se zmírnil.

Evakuace v Kunraticích na Liberecku

Evakuace v Kunraticích na Liberecku

FOTO: Jaroslav Švehla, Právo

Na Děčínsku je zaplaveno 500 domů a mnoho vesnic je zcela odříznutých. Zaplavené jsou části Děčína, Varnsdorfu, Rumburka, České Kamenice a minimálně deset vesnic, zejména na řece Kamenici.

Propadají se vozovky 

Záplavy také poškodily silnice. Na hlavním tahu mezi dálnicí D8 a Teplicemi, v obci Bořislav, je podmáčený levý jízdní pruh silnice E55 v zatáčce nad koupalištěm. Pro kamióny je úsek úplně uzavřený, doprava je v Lovosicích odkláněná na silnici I/30 z Lovosic do Ústí nad Labem.

V Prackovicích nad Labem je zatopený podjezd viaduktu u odbočky na silnici I/30. Problémy déšť způsobil i na druhém břehu Labe. Na silnici číslo 261 mezi Litoměřicemi a Ústím na Labem v obci Řepnice se propadla část vozovky.