"Ve čtvrtek byly poměrně vysoké srážky na Šumavě v okolí Sušice, kde napadlo místy přes 40 milimetrů srážek. Bezprostředně poté nastoupala hladina Otavy na první stupeň. Teď se ta vlna posunuje po středním toku do Písku, nejvýraznější jsou vzestupy ve Strakonicích, odpoledne budou i v Písku," popsal hydrolog Tomáš Vlasák z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V povodí Lužnice, kde platil ve středu i druhý povodňový stupeň - pohotovost, spadla hladina na první stupeň. V horním úseku už klesá, ve středním a dolním bude během dne ještě mírně stoupat. K večeru by mohla být podle propočtů v normálu.

Zatím není jasné, kde bude pršet nejvíc

To už se ale situace výrazně změní v celém regionu. Zasáhnou ho vydatné srážky, a to během páteční noci a zejména v sobotu.

"Bohužel si nejsme jistí, jakou část regionu zasáhnou, zda nejvíce Novohradské hory, Šumavu, či Vysočinu. Výstupy jsou prostorově nerovnoměrné. Je ale vysoká pravděpodobnost, že by kdekoliv v regionu mohlo spadnout 50, a místy až 100 milimetrů. Počítáme s tím, že prakticky kdekoliv může dojít k vyhlášení i třetího stupně povodňové aktivity - ohrožení," upozornil hydrolog.

Stupně povodňové aktivity jsou také na třech místech na Dyji. Srážková oblačnost se nad naše území přesouvá od jihozápadu.

Upouštění přehrad zvýší hladinu i v Praze

Dosažení prvního povodňového stupně očekává v pátek odpoledne i Praha. Budou proto ve 13. hodin uzavřena protipovodňová vrata na Čertovce a vyklizeny některé náplavky. Vzestup hladin souvisí s opatřeními, které vodohospodáři preventivně dělají na vltavské kaskádě.

"Podle Povodí Vltavy by průtok v Praze měl dnes v podvečer dosáhnout 520 m3/s,“ uvedl první náměstek pražského primátora Rudolf Blažek.