Tři z nich už Nejvyšší soud zamítl, proto s nimi Pospíšil již nemůže nic udělat. U zbylých sedmi prý ale uvažuje o jejich zpětvzetí.

V prvním případě už tak dokonce učinil, čímž se stal zřejmě vůbec prvním ministrem, který takto zvrátil právem dané rozhodnutí svého předchůdce.

„Ctím právo ministra spravedlnosti dávat takové stížnosti. Je ale zhruba pět až deset věcí, kde byla dána stížnost pro porušení zákona v rozporu s názorem odborníků ministerstva, kteří podání nedoporučili. Ani příslušná státní zastupitelství u nich nedala souhlasné stanovisko,“ sdělil Právu Pospíšil. To Kovářová v reakci pro Právo odmítla.

„Vždycky je zpracovávali mí experti, určitě to v žádném případě nebylo tak, že ji podám přes jejich odmítavé stanovisko. Určitě to nebylo ani jednou,“ oponovala.

Pospíšil chce omezit pravomoci ministra

Pospíšil v úterý oznámil, že stahuje její stížnost ve prospěch Josefa Blažka a Rudolfa Tesárka.

Oba byli před rokem potrestáni desetiletým vězením za krádež 74 miliónů korun z vozu bezpečnostní agentury v Hořicích na Jičínsku. Dodnes se našly jen necelé čtyři milióny.

Čtěte také: Kovářová pustila z vězení muže, který měl pykat 10 let za podvody

Kovářová zároveň oběma mužům nechala přerušit trest. Právě to Pospíšil nyní napadá. Má totiž důvodné obavy, že oba odsouzené už za mříže nikdo nedostane. Dokonce uvažuje o tom, že by změnil legislativu, aby už napříště žádný ministr nemohl při podání stížnosti zároveň přerušit odsouzeným jejich tresty.

„Nevidím důvod, proč by měly být přerušovány, když byla podána stížnost,“ uvedl včera Pospíšil. Mezi prověřovanými stížnostmi Kovářové jsou i dvě týkající se případů vraždy.

Možnost zvrátit rozsudky

Samotné stížnosti přitom mohou zcela zvrátit dosavadní pravomocné rozsudky v daných kauzách, pokud by jim Nejvyšší soud vyhověl.

A podle samotné Kovářové to udělal zhruba v devadesáti procentech jejích stížností, například v kauze někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka či odsouzeného a nedávno chyceného podnikatele Tomáše Pitra.

„V okamžiku, kdy mí lidé dospěli k tomu, že byl v jakékoli věci porušen zákon, tak jsem takovou stížnost podala. Je-li v pravomoci ministra podat stížnost pro porušení zákona a má všechny důvody se domnívat, že tam porušen zákon byl, tak ji má podat,“ řekla Kovářová.

Zároveň odmítla, že by některého z odsouzených osobně znala. Na případy si prý kromě Čunkovy kauzy ani podrobněji nevzpomíná.

Podle ní ministerští úředníci zhruba devadesát procent podnětů odkládali a stížnosti v nich podávány nebyly.