Archiválie, které Ústavu pro studium totalitních režimů poskytlo vojenské zpravodajství, zveřejnil ústav na internetu v dubnu a volně přístupné byly až do června. Obsahují přitom jak jména lidí, kteří pracovali pro rozvědku za totality, tak údaje o lidech, kteří po roce 1989 zůstali a slouží novodobé tajné službě. Dohromady jde o jména 380 lidí.

"Může to ohrozit jejich bezpečnost. Určitá rizika tam jsou," řekl Zdeněk Hazdra, který je pověřen řízením Ústavu pro studium totalitních režimů. "Vojenské zpravodajství vnímá zveřejnění jako problém, avšak přímé ohrožení agenturní činnosti nehrozí," uvedl Jan Pejšek z tiskové služby ministerstva obrany.

Vojáci: Naši agenti na seznamu nejsou

Bezpečnostní ředitel Vojenského zpravodajství (VZ) Štefan Bačinský však později během dne prohlásil, že mezi zveřejněnými jmény  není žádný příslušník vojenské rozvědky. Vojenská rozvědka vysílá agenty do ciziny, aby zjišťovali údaje o cizích armádách nebo zbrojních programech. Zaměřují se také na pronikání do struktur teroristických organizací.

Zveřejnění jmen předlistopadových agentů nařizuje zákon. Na základě tohoto zákona musí Vojenské zpravodajství ústavu poskytovat informace o pracovnících totalitních bezpečnostních služeb. Podle Bačinského tak rozvědka nemohla jednat jinak, než že seznamy ústavu pro studium totality poskytla.


Jde údajně i o aktivní diplomaty

"Jestli to tak je, tak je to velký průšvih. Ti lidé se musí okamžitě stáhnout domů," komentoval zveřejnění jmen agentů expert na tajné služby a bývalý šéf vojenské tajné služby Jiří Růžek.

Mezi prozrazenými jsou podle MfD i někteří současní diplomaté, kteří působí nebo ještě donedávna působili na různých postech na českých ambasádách. O kolik lidí se jedná, ale není zřejmé.

"Už o tom vím, že mě prozradili. Jestli mě to uráží nebo štve? To je slabé slovo. To by se v normálním státě prostě nemělo stát," řekl jeden z prozrazených českých agentů.

Vojenská rozvědka vysílá agenty do ciziny, aby zjišťovali údaje o cizích armádách nebo zbrojních programech. Zaměřují se také na pronikání do struktur teroristických organizací.

Hašek: Mohlo by jít o zpravodajskou hru

Šéf Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD) v pondělí kvůli zveřejnění jmen tajných agentů vyzval premiéra Petra Nečase (ODS), aby kauzu projednala Bezpečnostní rada státu. Předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost František Bublan (ČSSD) by pak podle Haška měl svolat mimořádné jednání výboru.

Šéf hejtmanů se domnívá, že zveřejnění jmen tajných agentů je skandálním a šokujícím ohrožení bezpečnosti země. „Není možné se utěšovat známým výrokem filmové postavy psychiatra Chocholouška, totiž, že podobné nedopatření se stává v našem ústavu maximálně jednou za deset let. Ve zpravodajské komunitě se taková chyba neměla stát nikdy,“ uvedl Hašek.

Šéf Asociace krajů ČR dokonce míní, že by mohlo jít o zpravodajskou hru: „Příští dny a týdny ukáží, zda načasování medializace je důsledkem okurkové sezóny, čí se česká média stala nechtěně figurkami na šachovnici v cizí partii“.