Ministerstvo posudkem odborníků otevřelo cestu k tolerování jednoho piva před jízdou.

"Závěr je takový, že do zmíněného limitu není možné prokázat ovlivnění řidiče," citoval z posudku, který stvrdila bývalá ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, ředitel odboru provozu silničních vozidel ministerstva dopravy Josef Pokorný.

Šéf dopravní policie Leoš Tržil deníku řekl, že takové výsledky posudku tušil. Zdrženlivě se k povolení jednoho piva stavějí také dopravní odborníci. Tržil před zavádějící interpretací posudku, který leží na dopravě teprve necelý týden, varoval. "Pozor, to rozhodně není průlom nulové tolerance," zdůraznil. Za určitých okolností podle něj může dospělý člověk nadýchat nad zmíněnou hranici i při vypití malého piva.

Původní záměr úřadů konstatoval, že pokud se prokáže, že alkohol v míře do 0,24 promile neovlivňuje řidiče, bude nařízeno, aby policejní hlídky alkohol v krvi motoristů do této hodnoty ignorovaly. "Bylo jasně řečeno, že v takovém případě vedení dopravní policie skutečně tento pokyn vydá," potvrdil Pokorný.

To se ale podle listu nelíbí dopravní policii. Trend ve zbytku Evropy totiž směřuje spíše ke zpřísňování limitů. O zavedení nulové tolerance uvažuje do budoucna stále více zemí. Česko by se tak vydalo úplně opačným směrem. Jasné je tedy zatím pouze to, že policisté budou muset ke stanovisku MZ přihlédnout, uvedly LN.