Pětatřicetiletého Nováka v čele úřadu vlády nahradí bývalý ředitel správní sekce na ministerstvu průmyslu a obchodu Lubomír Poul. Toho si do resortu přivedl exministr Martin Říman, který nyní bude šéfem Nečasových poradců. Poul se úřadu ujme 1. srpna.

"Jan Novák patří mezi kvalitní manažery v oblasti státní správy. Věřím, že jeho práce v Národním bezpečnostním úřadu bude stejně dobrá jako v jeho dosavadním působišti. Nenastupuje navíc do neznámého prostředí. S činností tohoto úřadu přicházel pracovně do kontaktu i v roli vedoucího úřadu vlády," citoval Kupka vyjádření premiéra Petra Nečase (ODS).

Novák má pro svoji novou funkci, jak naznačil Nečas, předpoklady, specializoval se na bezpečnostní problematiku a jako bezpečnostní ředitel pracoval také svého času na Hradě. Navíc byl i členem vládního výboru pro zpravodajské služby, což mu otevíralo cestu k nejcitlivějším informacím z tajných služeb.

Proto také bylo prioritou premiéra získat pro Nováka post ve státních službách, jelikož jeho případný odchod do soukromého sektoru by mohl znamenat pro stát bezpečnostní riziko.