Podle pátečních Hospodářských novin by centrum mohlo vzniknout ještě letos, jakmile Kongres uvolní požadovanou částku 2,2 miliónu dolarů (asi 42 miliónů korun).

"Americká strana navrhuje, že by v Česku mohlo vzniknout zařízení se senzory, které by poskytovaly systém včasné výstrahy," řekl deníku premiér Petr Nečas (ODS). Předpokládá se, že financování pilotní fáze bude věcí USA, pak už je to znovu otázkou dalších jednání, dodal.

Podle premiéra se informace o systému včasné výstrahy dala očekávat a je výsledkem kontinuálního vývoje, který nastal po zrušení dohod o výstavbě radaru v Brdech. [celá zpráva]

Americká výbava, česká obsluha

Zástupci Pentagonu byli už v květnu v ČR na obhlídce možných pracovišť.

Podle zdrojů z českého ministerstva zahraničí by mělo jít o dvě kanceláře s počítačovým a dalším technickým vybavením, kde by se scházela data o nepřátelských raketách. Zařízení by mohli obsluhovat Češi.

List píše, že Obamova administrativa s žádostí o finance čekala až na výsledek parlamentních voleb v Česku.

Spojené státy původně plánovaly umístit v ČR stacionární radar a v Polsku sila s antiraketami. S oběma zeměmi podepsaly i příslušné smlouvy. Nový prezident Barack Obama ale od záměrů svého předchůdce George W. Bushe loni upustil. Namísto toho představil plán mobilnějšího a flexibilnějšího systému, do něhož mají být aktivněji zapojeni evropští spojenci.