V budoucnu by rád od žurnalistů vyčistit celý sněmovní kuloár, tedy okolí jednací síně, které se stalo po listopadu 1989 místem, kde mohou novináři dělat rozhovory s politiky. Místo toho chce šéf komise vybudovat ve Sněmovně nové prostory pro novináře, kam by poslanci a ministři přišli, pokud by to však sami považovali za užitečné.

Vymětal svůj úmysl hájí praxí údajně běžnou v zahraničí. "Bylo by dobře, kdyby se nám podařilo vybudovat presscentrum, aby podmínky byly stejné, jako v jiných parlamentech," řekl Právu s tím, že je to zatím pouze jeho idea, o které s nikým nehovořil a ani neví, kdy ji předloží k diskusi.

Zaorálek: Žádnou válku s médii

Vyhlášení války novinářům se ale brání předseda komory Lubomír Zaorálek (ČSSD). Novinářům řekl, že si nechal vypracovat analýzu, jak vypadá situace v jiných zemích. "Musím říci, že to úplně nepotvrzuje to, co říká pan poslanec Vymětal," poznamenal Zaorálek s tím, že ani jinde nedochází k žádným zábranám v komunikaci mezi novináři a politiky.

"Nepokládám za pravděpodobné, že bychom se vydávali cestou dalšího omezování," řekl Zaorálek v narážce na fakt, že tento týden na základě rozhodnutí Vymětalovy komise již byla uzavřena pro veřejnost část kuloáru, v níž je kromě jednací místnosti také bufet.

Právě v něm zakázal Zaorálek před časem po aféře s opilostí Petra Kotta (ODS) prodej veškerého alkoholu. K uzavření části kuloáru říká, že ho částečně chápe, neboť je místem, kde poslanci mohou mezi sebou projednávat některé otázky a nechtějí být nikým rušeni.

V zákulisí ale někteří politici připouštějí, že za podobnými kroky je odveta za to, jak novináři informují o dění se Sněmovně, kdy se nesoustředí jen na projednávané zákony, ale i na to, co práci poslanců provází