Dzurinda je podle svých slov informován o zájmu české strany podílet se na modernizaci jaderných elektráren v Jaslovských Bohunicích a Mochovcích. „Nevidím žádný problém, proč bychom neměli navázat na dosavadní spolupráci,“ řekl. Slovenská vláda bude podle něj přemýšlet, jak dále podporovat diverzifikaci energetických zdrojů.

„To bylo dosti jasně řečeno. Nemohu k tomu nic dodat,“ prohlásil Schwarzenberg, podle nějž nynější česko-slovenské vztahy představují „něco báječného“.

Slovenský ministr zahraničí Mikuláš Dzurinda s českým premiérem Petrem Nečasem

Slovenský ministr zahraničí Mikuláš Dzurinda se v Praze sešel i s českým premiérem Petrem Nečasem.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Dzurinda hájil odmítnutí pomoci Řecku

Dzurinda také obhajoval odmítavý postoj slovenské vlády vůči finanční pomoci Řecku. Zdůraznil, že jeho země nechce nikomu komplikovat život, ale že Slovensko po roce 1998 prošlo velmi těžkou cestou, když desetinu HDP věnovalo na sanaci bank. „Stálo nás to hodně úsilí a peněz. Nikomu nic nedlužíme,“ dodal.

Svým postojem chce Slovensko přispět k rozpočtové odpovědnosti v rámci EU, řekl dále Dzurinda. Na dotaz, jak by EU měla vyplnit mezeru po slovenském odmítnutí, odpověděl, že to není otázka na něj.

Schwarzenberg nechtěl slovenský postoj k pomoci Řecku komentovat. Podle něj je výsostnou záležitosti Slovenska, jak vynakládá své peníze. „Do toho nám už (téměř) dvacet let nic není,“ řekl český ministr.