"Nemůžu nevidět, že s komunisty dnes spolupracují všechny politické strany - a pravicové zcela otevřeně. Pokud na to nebudeme reagovat v posunu svých názorů, může to pro nás mít tragické důsledky," řekl Martínek Právu. Podle něj je nezbytné vtáhnout KSČM do spoluzodpovědnosti za řízení státu. Navíc soc. demokracie je podle Martínka tlačena blíž ke komunistům politikou nového vedení lidovců v čele s Miroslavem Kalouskem.

O případném zvážení odmítavého vztahu ke KSČM v minulých dnech napsali ve svých článcích v Právu dva poslanci ČSSD, Zdeněk Koudelka a Zdeněk Jičínský. Další činitelé soc. dem. však k Martínkovým názorům zaujali buď záporné, nebo opatrné stanovisko.

Špidla Právu řekl, že k případné spolupráci s KSČM má důsledně negativní postoj. "Jsem přesvědčen, že současná pozice, přes všechny stíny, je nejvýhodnější pro soc. dem. Je schopna prospět zemi - a už jsme jí velmi prospěli, neboť se nám zřejmě podařilo stabilizovat veřejné finance - a současně je to pozice, která dává největší naději na úspěch v příštích volbách," uvedl Špidla. Dodal, že nemá obavy o případnou vnitrostranickou diskusi na toto téma: "Strana, která nediskutuje, je mrtvá."

Poslanec Michal Kraus pro Právo uvedl, že v ryze účelových záležitostech ve Sněmovně je potřeba hledat spojence jak v ODS, tak v KSČM. K případné širší spolupráci řekl: "KSČM musí ještě pracovat na svém vývoji, aby její koaliční potenciál se změnil z nuly na vyšší číslo." Očekávání výsledků sjezdu KSČM je proto podle Krause zásadní: "Osobně si myslím, že pokud by sjezd KSČM dospěl k výrazným posunům směrem k demokratické levici, zcela určitě by tady byla namístě otázka obecné diskuse o spolupráci s touto stranou."

Dostál: neměním ideje za pragmatismus

Zcela kategorický byl ministr kultury Pavel Dostál. "Na rozdíl od pana poslance Martínka nemůžu vyměnit své ideje za pragmatismus," řekl Právu. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach vidí téma spolupráce s KSČM především jako prostředek vnitrokoaliční hry: "Parlamentní spolupráce se odehrává a je to významný prostředek tlaku na naše koaliční partnery v tom, že můžou zabraňovat vstupu komunistů do aktivní politiky," řekl Škromach Právu.

Podle svých slov si ale není jist přímou politickou spoluprací s KSČM ani tím, jestli velká část voličské základny ČSSD tuto spolupráci očekává. "Karta KSČM v rukách soc. dem. je dost důležitá, ale měli bychom vyčkat, čím bude KSČM po svém sjezdu v květnu 2004," poznamenal Škromach. K úloze lidovců uvedl, že by vyčkal do začátku příštího roku a pak by teprve posoudil, jaká bude KDU-ČSL.

Kalousek: Martínkově úvaze nerozumím

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek Právu řekl, že Martínkově úvaze o úloze lidovců v případném posunu ČSSD ke komunistům nerozumí. "Myslím si, že všechno jiné je pravda než to, že změna ve vedení KDU-ČSL by vytlačovala soc. dem. směrem doleva. My nejdeme ani doprava, ani doleva, my držíme program křesťanských demokratů," dodal Kalousek.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš se naopak k Martínkovým názorům postavil příznivě. "Podpora menšinové vládě ze strany KSČM je naše konstantní pozice. Cítíme spoluodpovědnost za vývoj levice. Pokud to bude aktuální, příslušný signál o naší připravenosti spolupodílet se na posílení levice v této zemi bychom měli vyslat. V tomto ohledu to diskutujeme na úrovni vedení," řekl Dolejš Právu. Dodal, že komunisté přitom hájí svou identitu a je pro ně prioritní, aby jejich konkurent a současně spojenec na levici neměl hegemonistické tendence.