"Paní ministryně se proti tomuto tvrzení ostře ohrazuje, žádný takový pokyn nevydala," řekl Böhme. Doplnil, že ministryně Marie Součková zvažuje podání trestního oznámení pro podezření z trestného činu šíření poplašné zprávy.

"Jak středočeský hejtman, tak krajský zdravotní rada mají tuto informaci písemně potvrzenu od náměstka ministryně Rostislava Čevely," řekl mluvčí Středočeského kraje Martin Krafl. Metodický pokyn měl původně platit už od listopadu a právě náměstek písemně potvrdil po jednání se Středočeským krajem, že tento termín odsunou na leden 2004, dodal Krafl.

"Náměstek ministra nemůže vydávat příkazy jménem ministerstva, není-li k tomu ministrem výslovně zmocněn," řekl k tomu Böhme. O žádném dopisu podepsaném náměstkem Čevelou navíc podle svých slov neví, i když netvrdí, že nějaký dokument neexistuje. "Ale popírám, že by paní ministryně kdy vydala takový příkaz, ať už v písemné nebo ústní formě," dodal.

Některé nemocnice podle Bendla už kraji písemně oznámily, že se budou pokynu držet. Hrozí jim, že nebudou mít ošetření proplaceno. Bendl proto požádal ministryni zdravotnictví Marii Součkovou, aby situaci okamžitě napravila.

Budou protestovat

"Z hlediska systému zdravotní péče je naprosto skandální, že se něco takového vůbec může stát. Je to nemorální a zároveň i neekonomické. Pacient potřebuje rychlou pomoc a oni nás nutí vozit ho do vzdálenější nemocnice," řekl Bendl po jednání na ministerstvu.

Ministryně podle hejtmana nejprve řekla, že to není pravda. Během diskuse se ukázal opak a to, že ministryně o tak zásadním pokynu ani neví, dodal Bendl.

Pokyn by se dotkl především záchranných služeb z Prahy východ a západ. Ty mají totiž často při převozu pacienta mnohem blíž do některé z pražských nemocnic než do nemocnice středočeské.

Záchranné služby se mohou dostat do velkých finančních problémů. Zdravotní pojišťovna jim totiž proplatí jen cestu do nejbližší pražské nemocnice. Bendl trvá na tom, aby ministryně Součková prošetřila záležitost okamžitě. Soudí, že kvůli ministerstvu zdravotnictví už jde lidem o zdraví.

"Jestli to spustí k 1. lednu, budeme hodně silně protestovat. Nedovolíme, aby nebyl přijat byť jediný pacient ze Středočeského kraje. Jinak kolem toho uděláme velký tanec," dodal Bendl.