Dohoda o tom, že ODS obsadí na financích prvního náměstka, vznikla v době vyjednávání o rozložení sil v kabinetu, kdy řada občanských demokratů tlačila na premiéra Petra Nečase, aby tento důležitý resort měla právě ODS. Podle ODS má náměstek být jakýmsi hlídacím psem a případně hlásit porušování koaliční dohody.

Kalouskovým poradcem se stane bývalý slovenský ministr zdravotnictví a autor tamních poplatků Rudolf Zajac. Proslul extrémními úspornými nápady, které nakonec nepřijala ani TOP 09. Podle Zajace je například normální, že čtvrtinu nákladů na léčbu nesou pacienti, kteří by měli platit například za operace žlučníkových kamenů, kýly, křečových žil nebo léčbu akné.

Nynější ministr zdravotnictví za tuto stranu Leoš Heger ještě před svým jmenováním o Zajacovi v HN řekl: „On prosazoval velmi radikální řešení, například spoluúčast na běžné banality...“

Langrův člověk

Právník Zdeněk Zajíček působil na začátku 90. let například jako ředitel odboru na ministerstvu privatizace, byl také vlivným členem Pozemkového fondu a v letech 1996–98 poslancem, později působil na pražském magistrátu jako tajemník. V ODS se o něm letos mluvilo jako o možném ministrovi vnitra, angažoval se například v projektu digitalizace státní správy. Na vnitru byl náměstkem za Ivana Langera.

Kalousek jmenování Zajíčka potvrdit nechtěl. „Neoficiální konzultace, které probíhaly, mi dávají naději, že mi bude nabídnuta skutečně mimořádně kompetentní osoba, jejíž kvalifikace si vážím, ale já to jméno opravdu nemohu říct,“ sdělil novinářům.

V úterý ministr informoval, že z ministerstva zcela jistě odchází lidovecký náměstek Jan Málek. „Je to politický náměstek, se kterým se samozřejmě rozloučím. KDU-ČSL se nedostala do Sněmovny, takže pan Málek těžko může dál zastávat funkci náměstka, protože to bylo politické obsazení,“ řekl.

V týmu expertů bude i Janota

Kalousek na středeční tiskové konferenci řekl, že jeho strana vytvoří vlastní tým ekonomických expertů, jehož členy budou například bývalý guvernér ČNB a kandidát TOP 09 na pražského primátora Zdeněk Tůma, bývalý ministr financí Eduard Janota, ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, ministr zdravotnictví Leoš Heger nebo právě Zajac. Janotu Kalousek přemlouval, aby se stal kandidátem do senátních voleb. Exministr to však odmítl.

„Takže ono sexteto bude páteří ekonomického týmu, který bude k dispozici samozřejmě nejenom TOP 09 a Karlovi Schwarzenbergovi, ale také celé vládě a České republice a velmi rádi ho rozšíříme o další nezávislé odborníky z privátního a veřejného sektoru,“ uvedl Kalousek.

Tým expertů má přitom i ODS a to pod názvem ESO – Ekonomická skupina odborníků. Nečas chce také obnovit činnost takzvaného NERV, tedy Národní ekonomické rady vlády, která vznikla už v době premiérování Mirka Topolánka.