Nespokojenost se současným stavem politiky vyjádřilo sice nejvíce lidí, celkem 35 procent, ale jejich řady po volbách prořídly o více než deset procentních bodů. Rovná třetina lidí se domnívá, že vývoj v ČR nevede nikam, ale i jejich počet mírně poklesl.

Takto vyrovnaný stav, kdy každý názor má zhruba třetinu svých zastánců, byl naposledy na podzim roku 2008, tedy po krajských volbách. Od té doby měly výrazně navrch skeptické postoje, které postupně narůstaly.

Proměna názoru na politický vývoj (v procentech)
Názor Květen Červen
Vyvíjí se správným směrem 15 32
Vyvíjí se nesprávným směrem 46 35
Nevyvíjí se nikam 39 33

„O obrat se postarali především lidé, kteří volili ODS, TOP 09 a z větší části i Věci veřejné. Voliči levice jsou stejně nespokojení, jako byli před volbami,“ uvedli autoři výzkumu.

Podle STEM jsou obecně aktivnější lidé, kteří chodí k volbám, a právě ti vyjadřují větší spokojenost na rozdíl od pasivních občanů, kteří jsou převážně skeptičtější. Před volbami se ale rozdíly mezi oběma skupinami stíral, uvádí autoři průzkumu.

Volby se ale údajně postaraly o změnu nálady, mezi voliči převážil názor, že věci jdou správným směrem. Že současné dění k ničemu nevede, si myslí opět nejvíce lidí, kteří k urnám nešli. S optimismem se na povolební vývoj dívá 40 procent voličů, zatímco z nevoličů jen 15 procent.

Nejvíce se vývoj v ČR zamlouvá voličům ODS, TOP 09 a VV, které dokončují programové prohlášení vlády. U nich je změna postoje směrem k optimismu nejviditelnější. Převážně nespokojení jsou voliči levicových ČSSDKSČM. Mírně se ale i u těchto voličů zvedl počet, těch, kteří si myslí, že vývoj směřuje k lepšímu.