"Dnes je k mému překvapení Senát Parlamentu České republiky v tomto smyslu (v počtu přijatých pozměňovacích návrhů) nejúspěšnější druhou komorou na kontinentě," prohlásil Pithart před vysokoškolskými pedagogy a studenty. "Sněmovna nám 60 procent pozměňovacích návrhů akceptuje. To když vyprávím v sousedním Rakousku, nevěří a chtějí, abych jim to statisticky doložil," uvedl předseda druhé komory.

:. ANKETA
Je podle vás Senát užitečný? Hlasujte v anketě na konci článku.

Krátce po svém vzniku měl ovšem Senát problémy se Sněmovnou, která přijímala valnou většinu návrhů vrácených druhou komorou. "Když Senát na konci roku 1996 vznikl, vše, co jsme poslali do Sněmovny, nám automaticky házeli pod nohy, a vypadalo to, že si ani neškrtneme," řekl Pithart, podle něhož takto Sněmovna dávala Senátu najevo, že je "cizím elementem".

Voliči Senát přehlížejí

Navzdory úspěchům ale není podle předsedy Senátu jeho komora mezi obyvateli oblíbená a v případě referenda by jeho zrušení patrně většina voličů podpořila. "Mediálně nejsme zajímaví," povzdechl si Pithart, podle něhož za malou popularitou druhé komory stojí zejména dlouhá doba, jež uplynula mezi schválením ústavy a vznikem Senátu.

Země má navíc s druhými komorami špatné zkušenosti z minulosti, řekl Pithart v narážce na Senát z předválečného Československa a na dvoukomorový federální parlament. Senát je ale podle svého předsedy důležitým orgánem, který by mohl zabránit prudkým změnám v politické konstelaci po volbách, jakož i případnému odklonu od demokracie. "Je dobré, že tuto pojistku máme," uvedl.