Podle Havla není možné, aby se propad tunelu opakoval. Proto úřad nařídil nový geologický průzkum a přepracování provozní dokumentace, která podle Havla zahrnuje technologický postup a projektovou dokumentaci. Teprve poté by mohl úřad ražbu znovu povolit. Jak dlouho bude přepracování trvat, Havel neuvedl. Nedokázali to odhadnout ani zástupci Metrostavu.

Kvůli sesuvu půdy museli okolní budovy kontrolovat statici.

Kvůli sesuvu půdy museli okolní budovy kontrolovat statici.

FOTO: Radek Plavecký, Právo

Případ šetří obvodní báňský úřad v Kladně. "Předběžné výsledky šetření by mohly být do dvou měsíců," uvedl Havel. Na šetření může navázat případně správní řízení o udělení pokuty. Podle Havla ale obnovení ražby není závislé na výsledku vyšetřování a správního řízení.

Tunel se propadl v noci na úterý, kráter o rozměrech 20 krát 35 metrů vznikl za budovou ministerstva kultury, mezi ulicemi U Brusnice, Milady Horákové a Jelení. Případ už vyšetřuje policie, která přitom bude spolupracovat s Českým báňským úřadem.

Video

Tunel Blanka se propadl na zahradě ministerstva kultury

Nejde však o první podobný případ spojený s budováním tunelu Blanka - v květnu a říjnu 2008 se propadla půda ve Stromovce.

Tunelový komplex Blanka, který se začal stavět v roce 2007, bude největší podzemní stavbou nejen v Praze, ale i v Česku a také nejdelším městským tunelem v Evropě. Má být součástí severozápadní části městského okruhu. Stavební práce na tunelovém komplexu Blanka vyjdou Prahu na 21,2 miliardy korun, technologie budou stát dalších 4,5 miliardy korun.