Zvláště se vyznamenal Langer ve svých četných TV ohlasech, kdy tento absolvent dvou vysokých škol vždy nasadil výraz hloupého Honzy a promluvil patřičným slovníkem.

Původ této nápadné kampaně lze patrně hledat v tichém uznání, kterého se dostalo v řadách ODS schopnosti bývalého premiéra Miloše Zemana fascinovat davy obhroublými bonmoty. Obal z dílny ODS ale postrádá prostonárodní pestrost někdejších Zemanových produktů. Zato mají tyto výrobky společný základ: zapracovali na nich lidé s vysokoškolským vzděláním ve snaze vlichotit se voličům, o kterých předpokládají, že zaberou jen na hulvátství.

Zeman byl ovšem věrohodnější. Když chtěl šířit svými výroky odpor vůči politickým soupeřům nebo nemilovaným spolustraníkům, nemusel se přetvařovat. Šťavnatá přirovnání vycházela z jeho úst plynule a přirozeně. Nemusel klopotně cucat z prstu kostrbaté obraty. Vypálil a každému bylo jasné, že vyjadřovaným emocím dokresleným tradiční pěnou u úst se dá věřit.

Uhlazený Vlastimil Tlustý, štítivě vypadající Martin Říman či konzervativní Petr Nečas bezpochyby také nosí v srdci negativní city. Ale jejich výpady proti ČSSD postrádaly ten správný říz. I k nadávání je třeba mít dar.

Martin Říman pronesl: "Největší tragédií dnešních dnů totiž je, že této zemi vládnou dva polodospělí mocichtiví holobrádci prostřednictvím paranoidního autisty, libujícího si v četbě odposlechů." Obvykle se usilovná práce ve snaze dosáhnout dobrého výsledku oceňuje. Ne však v tomto případě, kdy měl vzniknout trefný bonmot, ale zrodila se nezapamatovatelná konstrukce s šedým slovem prostřednictvím jako hlavním pilířem.

Pokračování zajistil Vlastimil Tlustý: "ODS musí vyhrát volby, jinak tu Špidlovu bandu loupežníků ze Strakovky nevyženeme." Úspěch tohoto výroku by mohl být zaručen buď mezi předškolními dětmi zvyklými na pohádkové hrdiny, nebo mezi lehkověrnými důchodkyněmi. Obě tyto skupiny však nepatří k cílovým pro ODS.

A nakonec Petr Nečas: "Mají-li komunisté jako svou ideologii marxismus-leninismus, mají čeští socialisté svůj špidlismus-grossismus. Mimochodem je podobně jako marxismus-leninismus postaven na třech zdrojích a pilířích: na Zemanově politické ekonomii deficitního financování, na Šloufově velmi velmi materialistické filozofii a na Škromachově neutopickém socialismu." Zaměřeno patrně na těch 15 procent příznivců ODS, kteří podle STEM mají vysokoškolské vzdělání a ještě nepozbyli odporu k VUML. Pokud se ovšem ke konci této tirády neuzívají nudou. To si možná Nečas uvědomil a v dalším vstupu se už nesl na jiné vlně: Špidlu rovnou nazval "lhářem a podvodníkem".

Premiér odpověděl zas ve svém stylu. "Věřím, že nakonec voliči ocení práci vlády a stran vládní koalice při prosazování nepopulárních kroků," vzkázal přes svou mluvčí. To je jako kdyby se dva profesionální boxeři před zápasem postavili proti sobě, jeden by chrlil sokovi do tváře jednu nadávku za druhou, a druhý by jen sklonil hlavu a odhodlaně pronesl: "Ať zvítězí silnější."

Přidá Špidlovi taková zvláštní pokora body v situaci, kdy většina voličů (i těch, co by to sami v životě neudělali) by ráda viděla odvetný úder? U Zemana na to byli zvyklí. A právě proto až tak drzé výpady proti minulému premiérovi a šéfovi soc. dem. si ODS nikdy nedovolila.

PRÁVO 26. listopadu