Neznamená to podle Sobotky, že by ČSSD nebyla připravena podpořit pozitivní změny. Rozložení dopadu reforem bude ale muset být rovnoměrné na všechny příjmové vrstvy obyvatel. V rozpočtu je podle Sobotky třeba hledat zdroje nejen na straně výdajů, ale také na straně příjmů. Pro ČSSD jsou nepřijatelná opatření směřující proti seniorům a rodinám s dětmi, zdůraznil.

ČSSD se nelíbí neochota koaličních stran zavést progresivní daň z příjmů a rozhodně odmítají to, že se ponechá v platnosti rovná daň, která je podle Sobotky ve skutečnosti vzhledem k zastropení pojistných odvodů degresivní. Poslanci ČSSD podle Sobotky podpoří snížení platů politiků, ne však plošně mzdových prostředků pro státní zaměstnance.

S podporou ČSSD může počítat návrh na omezení imunity zákonodárců. "Je do velké míry přijatelný a sociální demokracie je připravena o návrhu diskutovat," uvedl Sobotka. Na odpor ČSSD nenarazí ani rozšiřování přímé demokracie, například přímá volba hejtmanů.

ČSSD se chce také zapojit do diskuse o důchodové reformě. "Diskuse ale musí překročit rámec návrhů Bezděkovy komise," uvedl bývalý eurokomisař a expert ČSSD na sociální politiku Vladimír Špidla. Sociální demokracie chce však být plnoprávným členem debaty, nikoliv jen přijímat hotové návrhy, uvedl.

Představitelé ČSSD rovněž kritizovali ekologické zakázky a zopakovali, že jsou pro jejich zrušení. Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková uvedla, že premiér Petr Nečas podcenil složení vlády z hlediska odbornosti, střetu zájmů a poloviny populace tím, že nepočítá ve svém kabinetu s žádnými ženami. Místopředseda ČSSD Milan Urban uvedl, že ČSSD bude požadovat audit čerpání peněz ze strukturálních fondů EU.