"Je to z hlediska bezpečnostních opatření, poslanci mají právo aby tam byl klid," obhajoval rozhodnutí Komise pro práci kanceláře její předseda Karel Vymětal (KSČM).

"Jde to taky od Bezpečnostní rady státu, že je nutné ochraňovat zákonodárné sbory, vládu a důležité instituce. Jsou nové bezpečnostní směrnice pro celou Poslaneckou sněmovnu. Nemohou se tu pohybovat lidé, kteří sem nepatří, ani nemají povolení tady být," dodal Vymětal. Odmítl sdělit jakékoli podrobnosti o tom, co nové směrnice obsahují, a zdůraznil, že nejde o reakci na nějaké signály o bezprostředním ohrožení.

Do zakázané zóny přes veřejnou

Při vstupu do Sněmovny již dlouho platí, že každý občan prochází přísnou kontrolou, předkládá průkaz totožnosti, je ochrannou službou zapsán a označen visačkou. Ani ten, kdo do budovy takto projde, do kuloáru mezi poslance sám bez jejich doprovodu nesmí.

Volně se tu pohybují vedle zaměstnanců na zvláštní povolení pouze novináři a televizní štáby. Komicky proto působí to, že od úterka se v polovině kuloáru mohou dál pohybovat bez omezení, zatímco do druhé poloviny kvůli bezpečnosti poslanců už nesmí. Přitom do zakázaných prostor členové komory musí projít právě veřejnou částí.

Poslanci mají v areálu Sněmovny k dispozici vlastní kancelář. Přesto Vymětal na další dotazy novinářů připustil, že šlo o to, aby poslanci získali pro sebe a svá jednání prostor, kam za nimi veřejnost nemůže. Tuto motivaci jako hlavní uvedli i předseda Sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) a první místopředseda dolní komory Jan Kasal (KDU-ČSL).

Gross o ničem nevěděl

Ani jeden z nich ale nevěděl o tom, že by existovala nějaká nová pravidla pro bezpečnost ve Sněmovně, kterými Vymětal argumentoval. Nevěděl o nich ani ministr vnitra Stanislav Gross (ČSSD): "Nevím o tom, že by Bezpečnostní rada státu něco takového projednala. Je možné, že se jen aktualizovaly nějaké bezpečnostní směrnice, ale to mohly být jen nějaké korekce, nic zásadního," řekl Gross a odmítl možnost, že by Sněmovně hrozilo nějaké bezprostřední nebezpečí.

Jediný z oslovených poslanců, Jan Kasal odpověděl na dotaz, zda se cítí být ohrožen: "Cítím se ohrožen zlými lidmi a jejich hustota ve Sněmovně není o nic větší, než jinde."

Fakt, že za zavřenými dveřmi zůstalo jediné občerstvení, Vymětal komentoval: "Ostatní provozy jsou v provozu." Pozapomněl ale na letité rozhodnutí stejné komise, kterým si poslanci v polední době vyhradili všechny restaurace pouze pro sebe a své hosty. Šéf komise uvedl, že rozhodnutí orgánu bylo jednotné a všichni zákonodárci o něm musí vědět. Tato komise je však jedna z mála orgánů Sněmovny, která svá usnesení nezveřejňuje na internetu. Ačkoli jsou její jednání veřejná, poslanci na nich velice vidí novináře velice neradi. Projednávají se tu totiž tak citlivá témata jako je koupě nového vybavení kanceláří, počítačů či ubytování poslanců.