„Petr Nečas není nejslabší premiér, tím jsem si jista. Ale o tom, kdo z nás měl pravdu, se rozhodne až poté, kdy budeme moci bilancovat kroky nové vlády,“ odpověděla Němcová čtenáři, který se domnívá, že Nečas je nejslabší premiér od doby Václava Klause v čele kabinetu a přirovnal ho k Vladimíru Špidlovi (ČSSD).

Němcová se vyjadřovala také ke složení vlády, v níž nemají ženy žádné zastoupení, ačkoli voliči vybrali do Sněmovny rekordní počet žen, které obsadily bezmála čtvrtinu dolní komory. Podle ní se to vyvažuje vyšším zastoupením žen v čele Sněmovny, což považuje za krok vpřed. „A nezapomeňme, že vláda se v průběhu vždy obměnila. Takže určitě dveře ženám zavřené nejsou,“ podotkla k tomu šéfka Sněmovny.

S ohledem na svou funkci třetího nejvýše postaveného ústavního činitele čelila Němcová řadě otázek směřujících k tomu, jak hodlá krotit mnohdy rozvášněné nebo neukázněné politiky. Na dotaz, jak donutit poslance, aby se účastnili jednání, napsala, že by se o to měly zasadit poslanecké kluby a v neposlední řadě také občané.

„Neexistuje na to žádná zvláštní metoda, která by zaručovala stoprocentní účast poslanců na jednání Sněmovny,“ uvedla Němcová s tím, že kluby by se měly postarat o to, jaký obraz strany veřejnosti předkládají. Občané pak mohou kontrolovat jednání poslanců na internetu a žádat vysvětlení.

Němcové předchůdce Miloslav Vlček (ČSSD) si rovněž stěžoval, že nemá v ruce žádný účinný nástroj, kterým by donutil poslance alespoň podávat omluvenky. Nakonec upletl na absentéry bič v podobě nové normy, v jejímž rámci by je mohl trestat stržením až třetiny platu. Vláda Jana Fischera to ale odmítla s tím, že podobný zákon již existuje a na absentéry je dokonce přísnější, počítá se stržením až poloviny mzdy.

Jinému čtenáři se pak nelíbilo, že si poslanci v jednacím sále čtou noviny, v hloučcích debatují, spí, někteří dokonce pijí v pracovní době alkohol. „Souhlasím s Vámi v tom, že poslanci mají pozorně sledovat sněmovní dění, protože i opačné názory mají svou váhu. O alkoholu nemluvě. A myslím si, že letošní volby ukázaly, že lidé jsou nároční a nebudou nadále tolerovat styl a chování, který se jim nelíbí. Jednoduše v dalších volbách takové poslance vykroužkují,“ odpověděla Němcová.

Během chatu došlo také na reformu terciárního vzdělávání. Němcová podle svých slov patří mezi zastánce zpoplatnění vysokoškolského studia. Systém by ale měl být nastaven tak, aby nebránil ve studiu mladým lidem ze sociálně slabších rodin, zdůraznila první žena Sněmovny.