„Porodné patrně bude zrušeno. Tento stát je v mnohem větším problému, než si většina z nás myslí. Pevně věřím, že díky změnám v rozpočtovém určení daní částečně nahradí porodné jednotlivé obce a města,“ vysvětlil během diskuse se čtenáři předseda Starostů a nezávislých a člen trojky vrcholných vyjednavačů TOP 09.

Pro Gazdíka je změna rozpočtového určení daně (RUD) zásadním tématem. Podle něj by neměl o dotacích pro města a obce rozhodovat úředník v Praze, místo toho by se měly prostředky převádět na obyvatele do rozpočtů samospráv. Omezila by se tak nejen korupce, ale i byrokracie a snížil počet úředníků na ministerstvech. Jak obce s penězi nakládají, by pak mělo být k dispozici na internetu veřejnosti, podle čehož by se pak lidé mohli ve volbách rozhodovat.

Na otázku, zda si myslí, že se mu podaří změnit RUD, a snížit tak administrativu pro malé obce, odpověděl: „Proto jsem kandidoval do Sněmovny a již několik let na tom pracuji. Zjistím-li, že se to nedaří a není možné to prosadit, ze Sněmovny odejdu.“

Při bilancování dosavadních výsledků jednání o koaliční smlouvě pak uvedl, že „boj proti korupci a reforma veřejných financí mě naplňují nadějí“. Razantněji by ale postupoval v otázce přímé volby starostů a změny ve zdravotnictví.

V oblasti zdravotnictví vyvrátil spekulaci, že chce TOP 09 zvýšit plošně poplatky na 50 korun. „Osobně nejsem pro zvyšování poplatků. Na 50 Kč bylo navrženo změnit poplatek za recept, místo toho, aby se hradil poplatek za položku na receptu. Už u dvou položek na receptu se jedná o snížení poplatku,“ uvedl Gazdík.

Petr Gazdík na on-line chatu

Petr Gazdík na on-line chatu

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Pochybnosti v očích řady čtenářů budí také nominace šéfa VV Radka Johna na post ministra vnitra. Gazdík vyjádřil Johnovi důvěru s tím, že věří, že se mu podaří resort odpolitizovat a změnit k lepšímu. Na otázku, zda se neobává, že bude John vynášet tajné informace do médií, odpověděl zdrženlivě. „Panu Johnovi věřím. Jenom důvěra je dobrým základem koaliční spolupráce. Samozřejmě veškeré jeho kroky budeme bedlivě sledovat a kontrolovat,“ řekl starosta suché Lozi.